Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy o wzmocnionej funkcji społecznej w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska - DIALOG SPOŁECZNY

Lasy o wzmocnionej funkcji społecznej w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska - DIALOG SPOŁECZNY

W ramach prowadzonego dialogu społecznego nadleśnictwo zorganizowało 15 września 2022 r. spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Zawoni.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, środowisko naukowe, leśnicy oraz wielu mieszkańców zainteresowanych tematyką spotkania.

Nadleśniczy Paweł Górski witając wszystkich uczestników spotkania podkreślił, że wszyscy zainteresowani leśnictwem i zarządzaniem lasami podkreślają znaczenie 3 funkcji pełnionych przez las (przyrodniczej, społecznej i gospodarczej), a także potrzebę racjonalnej partycypacji społecznej w prowadzeniu gospodarki leśnej – przede wszystkim we współpracy z lokalnymi samorządami i innymi interesariuszami.

Prezentacja „Wytycznych do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej …” oraz przedstawione propozycje wyznaczenia takich obszarów na terenie naszego nadleśnictwa przedstawiona przez Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu p. Janusza Bańkowskiego stała się podstawą do rozpoczęcia ożywionej dyskusji, wymiany doświadczeń, zadawania pytań i przedstawiania swoich propozycji.

Podsumowują spotkanie nadleśniczy podziękował za przekazanie cennych informacji i własnych doświadczeń. Zwrócił także uwagę na rosnące znaczenie lasów na terenach zurbanizowanych, które rodzi potrzebę odpowiedniego kształtowania i modyfikowania sposobu gospodarowania zasobami leśnymi. Wymaga to nie tylko rozległej wiedzy i doświadczenia, ale przede wszystkim nieschematycznego podejścia do lasu, aby wypracować racjonalny kompromis pomiędzy wszystkimi funkcjami lasu.

 

Prezentacje, notatka ze spotkania oraz wykaz propozycji dot. lasów o zwiększonej funkcji społecznej znajdują się poniżej: