Wydawca treści
Organizacja nadleśnictwa
Nadleśnictwo Oleśnica Śląska jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Strukturę organizacyjną Nadleśnictwa stanowią: biuro nadleśnictwa oraz leśnictwa.
Nadleśniczy kieruje nadleśnictwem na zasadzie jednoosobowego kierownictwa, ponosi odpowiedzialność za całokształt działania nadleśnictwa a także reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz. W zakresie swojego działania odpowiada przed Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. W ramach powyższej odpowiedzialności nadleśniczy odpowiada również za wykonywanie całokształtu zadań w zakresie bezpieczeństwa i powszechnego obowiązku obrony oraz za ochronę informacji niejawnych, które są wytwarzane, przetwarzane, przekazywane albo przechowywane przez nadleśnictwo.
Zastępca Nadleśniczego ds. użytkowania lasu odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w zakresie utrzymania i powiększania zasobów leśnych, pozyskania drewna, choinek, a także sprzedaży tych produktów w stanie nie przerobionym. Kieruje działem gospodarki leśnej w zakresie swojego działania, pracą leśniczych będąc ich bezpośrednim przełożonym, oraz pośrednio podleśniczych.
Zastępca Nadleśniczego ds. zagospodarowania lasu odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, gospodarowania zwierzyną. Kieruje działem gospodarki leśnej w zakresie swojego działania, pracą leśniczego ds. szkółkarskich będąc ich bezpośrednim przełożonym. Opracowuje projekty przepisów wewnętrznych wydawanych przez nadleśniczego w zakresie swojego działania. Przygotowuje przetargi na usługi i dostawy w zakresie swojego działania wynikających ze stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Nadzoruje realizację zdań związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa (w zakresie powierzonym przez kierownika urzędu administracji publicznej). Prowadzi i nadzoruje całokształt zagadnień związanych z utrzymaniem spójności, funkcjonalności i bezpieczeństwa SILP w zakresie swojego działania.
Dział Gospodarki Leśnej kierowany jest przez zastępców nadleśniczego. Do zadań Działu należy prowadzenie całokształtu spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie: nasiennictwa, selekcji, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu w tym ochrony przeciwpożarowej, ochrony przyrody, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, użytkowania lasu jak również ochroną środowiska, edukacją leśną, oraz turystyką. Dział ten prowadzi też sprawy związane z organizacją i analizą sprzedaży drewna i użytków ubocznych oraz sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencji gruntów, udostępnianiem lasu oraz nadzorem nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa - w zakresie powierzonym przez Starostę, a ponadto przygotowuje dane do sporządzenia podatku leśnego, rolnego i nieruchomości w zakresie gruntów, przygotowuje materiały do zamówień publicznych w zakresie gospodarki leśnej, obsługuje LMN, opracowuje plany zalesień gruntów rolnych i prowadzi doradztwo w tym zakresie.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje bezpośrednio leśniczy. Do zadań leśniczego należy całokształt spraw związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w leśnictwie, za którą ponosi pełną odpowiedzialność. Wykonuje również zadania związane z ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem, korzystając z uprawnień określonych w ustawie o lasach. Leśniczy odpowiada materialnie za powierzone mienie.
Leśniczy do spraw szkółkarskich kieruje bezpośrednio gospodarstwem szkółkarskim. Do zadań leśniczego szkółkarza należy całokształt spraw związanych z produkcją materiału sadzeniowego na potrzeby własne i na sprzedaż, za którą ponosi pełną odpowiedzialność materialną. Wykonuje również zadania związane z ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem, korzystając z uprawnień określonych w ustawie o lasach.
Inżynierowie nadzoru sprawują kontrolę prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska, w tym wydają zalecenia w trybie ustalonym przez Nadleśniczego oraz kontrolę prawidłowości planowania (tj. zgodności z planem urządzania lasu) czynności gospodarczych. Inżynierowie nadzoru ściśle współpracują z. zastępcami nadleśniczego. Realizują zadania z zakresu ochrony mienia i zwalczania szkodnictwa leśnego zgodnie z instrukcją ochrony lasów przed szkodnictwem leśnym. Inżynierowie nadzoru realizując zadania sprawują kontrolę prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie, w tym wydają zalecenia w trybie ustalonym przez nadleśniczego. Inżynierowie nadzoru ściśle współpracują z zastępcami nadleśniczego i ich działem w zakresie zadań związanych z gospodarką leśną. Inżynierowie nadzoru sprawują czynności kontrolne w biurze nadleśnictwa oraz zabezpieczają i nadzorują zasoby leśne i mienie Lasów Państwowych na terenie przydzielonych im Obrębów Leśnych.
Główny Księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo - ekonomicznego, analiz, fakturowania sprzedaży, sprawozdawczości oraz organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo - księgowych Nadleśnictwa. Do obowiązków głównego księgowego należy również terminowe egzekwowanie należności i regulowanie zobowiązań a także opracowanie projektów przepisów wewnętrznych wydawanych przez nadleśniczego, dotyczących prowadzenia rachunkowości. Przygotowuje przetargi na usługi i dostawy w zakresie swojego działania wynikających ze stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Główny księgowy kieruje Działem Finansowo - Księgowym, realizując zadania oraz korzystając z uprawnień zapewnia bieżącą pełną i poprawną ewidencję zdarzeń gospodarczo-finansowych stosownie do rozstrzygnięć w planie kont, rzetelną sprawozdawczość finansową a także egzekwowanie wewnątrz-branżowych i zewnętrznych należności a także realizację zobowiązań.
Dział Administracyjno - Gospodarczy kierowany jest przez sekretarza. Do zdań Działu należy prowadzenie całokształtu spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa: prowadzenie spraw związanych z sekretariatem nadleśnictwa, zaopatrzeniem, remontami, zakupami oraz budową środków trwałych infrastruktury nadleśnictwa, transportem, jego ewidencją, umowami dzierżaw i najmu mieszkań, budynków i budowli, podatkami lokalnymi, organizacją i realizacją zamówień publicznych, a także koordynacją spraw dotyczących instrukcji kancelaryjnej i archiwalnej oraz prowadzeniem spraw związanych z inwentaryzacją składników majątkowych nadleśnictwa. Przygotowuje materiały do przetargu na usługi i dostawy w zakresie swojego działania.
Specjalista ds. Pracowniczych prowadzi ogólne sprawy organizacyjno-prawne z zakresu działania Nadleśnictwa, sprawy związane z obsługą kadr, spraw socjalnych i szkolenia. Do zadań stanowiska ds. pracowniczych należy prowadzenie całokształtu spraw obronnych wynikających z ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony danych osobowych, informacji niejawnych. Specjalista ds. Pracowniczych realizując zadania prowadzi sprawy związane z obsługą kadr i spraw socjalnych nadleśnictwa.
Pracownik prowadzący powierzone zadania z zakresu BHP prowadzi całokształt zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy z zakresu gospodarki leśnej określonych w zarządzeniach Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz kodeksu pracy. Pracownik prowadzący powierzone zadania z zakresu BHP realizując zadania prowadzi całokształt zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy.
Posterunek Straży Leśnej kierowany jest przez komendanta. Do zadań Posterunku w szczególności należy: prowadzenie spraw związanych z analizą stanu zagrożenia szkodnictwem leśnym, zapobieganiem, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i sporządzaniem sprawozdawczości w tym zakresie, nadzorowanie pracy podległych strażników leśnych, prowadzenie magazynu broni. Do obowiązków stanowiska należy wykonywanie ciągłej ochrony mienia Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych.
Najnowsze aktualności
Zasady korzystania z terenów leśnych i obiektów turystycznych na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.
Zasady korzystania z terenów leśnych i obiektów turystycznych na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.
Zgodnie z Ustawą z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U.2018.0.2129 t.j.) lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są ogólnodostępne dla ludności jednak z pewnymi ograniczeniami takimi jak np
Las
-
objęte stałym zakazem wstępu:
-
uprawy leśne do 4 m wysokości,
-
powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,
-
ostoje zwierząt,
-
źródliska rzek i potoków,
-
obszary zagrożone erozją.
Nadleśniczy może również wprowadzić tzw. okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w sytuacji gdy:
-
wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub runa leśnego np. w wyniku czynników atmosferycznych, biotycznych i abiotycznych,
-
występuje duże zagrożenie pożarowe (wartość % wilgotności ścioły leśnej mierzona przez pięć kolejnych dni o godz. 9:00 wynosi poniżej 10%), informacje o bieżącym stanie zagrożenia pożarowego w lasach znajdują sięw zakładce informacje; zagrożenie pożarowe,
-
wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą lasu, ochroną lasu lub pozyskaniem i zrywką drewna.
-
oznakowano je zakazem lub ograniczeniem wstępu.
Szczegółowe informacje o okresowych zakazach wstępu dostępne są w siedzibie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska oraz zakładce aktualności na naszej stronie internetowej.
W lesie można biegać, wypoczywać, spacerować czy zbierać na użytek własny owoce runa leśnego, należy jednak pamiętać, że takie wejście do lasu i korzystanie z jego dobrodziejstw odbywa się na własną odpowiedzialność osoby korzystającej. Turysta – osoba przebywająca i korzystająca z terenów leśnych powinna mieć świadomość o zagrożeniach mogących nastąpić w lesie takich jak:
-
czynniki wynikające z natury siły wyższej (gołoledź, mróz, pożar, drzewa uszkodzone przez wiatr; pochylone lub złamane (wywroty, złomy, złamane konary i gałęzie,itp.), które mogą powodować różnego typu urazy ciała lub zagrozić życiu i zdrowiu człowieka,
-
ukąszenia powodowane przez owady (komary, kleszcze, pszczoły, szerszenie, osy, itp.), mogące powodować reakcje alergiczne od łagodnych po ostre oraz choroby zakaźne, itp.,
-
kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi, (np. ukąszenie kleszcza będącego nosicielem bakterii Borrelia sp., wirusa od kleszczowego zapalenia opon mózgowych, czy bakterii Anaplasma sp.),
-
niebezpieczeństwo powodowane na skutek dzikich zwierząt (żmija, wilk, lis, jeleń, dzik, itp.), np. ukąszenia, pogryzienia, złamania i inne urazy, itp.,
-
nierówności terenu (przeszkody naturalnie występujące w lesie, koleiny na drogach, doły, zapadliska, rumowiska i inne), mogące być jedną z przyczyn np. upadku, potknięcia, uderzenia, stłuczenia, złamania itp.,
-
przypadkowe zejście z wyznaczonych tras szlaków turystycznych lub zabłąkanie w dużych kompleksach leśnych itp., dlatego polecamy by przed planowaną wycieczką do lasu pobrać na swoje urządzenie mobilne- np. telefon, darmową aplikację mBDL (mobilnego Banku Danych o Lasach), która zawiera mapy tematyczne lasów oraz m.in. funkcje lokalizacji GPS i zapisu trasy dzięki którym z łatwością można określić swe położenie w terenie.
-
zagrożenia związane z agresją osób trzecich przebywających w lesie.
Przebywając w lesie i poruszając się po nim należy omijać miejsca gdzie wykonywane są:
-
prace gospodarcze,
-
prowadzone są zabiegi ograniczające gradacje szkodliwych owadów ( w tym wykonywane są np. opryski chemiczne),
-
odbywają się polowania,
-
oraz miejsca, które są oznaczone ograniczeniem wstępu lub zakazem wstępu.
Urządzenia i obiekty turystyczne
Na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska utworzono urządzenia i obiektów służące turystyce, rekreacji i edukacji. Zasady korzystania z tej infrastruktury określają regulaminy, które opracowaliśmy z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa osobom z nich korzystających.
Zachęcamy Państwa do korzystania z dobrodziejstw lasu i udostępnianych obiektów. Prosimy przy tej okazji o zgłaszanie nam uwag dotyczących ich stanu (np. zgłaszanie usterek do Nadleśnictwa Oleśnica Śląska; tel.: 71/ 314 00 01 lub 530 707 098 lub na adres e-mail: olesnica@wroclaw.lasy.gov.pl ).
Życzymy bezpiecznego i miłego wypoczynku
Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska
wraz z pracownikami