Położenie

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska jest jednym z trzydziestu trzech nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Historia

Na obszarze leśnym obecnie administrowanym przez Nadleśnictwo Oleśnica Śląska od 1945 roku działały w różnych zasięgach terenowych, strukturach, formach organizacyjnych i przedziałach czasowych nadleśnictwa: Oleśnica, Bierutów, Kotowice, Brzezie (od 1950 roku Twarda Góra, od 1958 roku Twardogóra), Goszcz i Złotowo (później zmieniając nazwę na Zawonia i Grochowo). Obecnie miejscowość Złotowo znajduje się w granicach Nadleśnictwa Milicz. Nadleśnictwa te w minionych latach były wielokrotnie reorganizowane, przekształcane, likwidowane i na nowo odtwarzane, zmieniały swe nazwy i granice.

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Strukturę organizacyjną Nadleśnictwa stanowią: biuro nadleśnictwa oraz leśnictwa.

Galeria zdjęć

Obejrzyj piękne zdjęcia z lasów w zarządzie naszego nadleśnictwa.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ścieżka rowerowa - gmina Długołęka

Ścieżka rowerowa - gmina Długołęka

Przebudowa dróg powiatowych i gminnych w gminie Długołęka, w związku z budowa dróg rowerowych.

Lokalizacja: Borowa, Byków, Długołęka, Domaszczyn i Szczodre.

Data: wrzesień 2016 – w realizacji

Teren będący w zarządzie Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - 2,4898 ha

Zgodnie z Decyzjami Starosty Powiatu Wrocławskiego nr 331/2017 z dnia 05.05.2017r. oraz 347/2017 z dnia 17.05.2017r. Gmina Długołęka otrzymała zezwolenie na realizację inwestycji drogowych.

Decyzja Starosty Powiatu Wrocławskiego 349/2017 z 11 maja 2017; zatwierdzająca projekt budowlany i podział nieruchomości oraz udzielenie zezwolenia, zarządowi powiatu wrocławskiego na realizację inwestycji drogowej pon.: „Przebudowa i rozbudowa dróg powiatowych i gminnych w gminie Długołęka  - zad. 2.1, w związku z budową dróg rowerowych”. Na postawie tej decyzji Nadleśnictwo zostało zobowiązane do niezwłocznego wydania nieruchomości (teren będący w zarządzie Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe: 2,4898 ha). W decyzji ujęto zapis ,,Do usuwania drzew i krzewów znajdujących się na nieruchomościach objętych niniejszą decyzją, nie stosuje się przepisów o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie oraz opłat z tym związanych”.

Budowa ponad 40 km dróg rowerowych wokół Wrocławia jak i w samym mieście jest możliwa dzięki pomocy finansowej z UE uzyskanej z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego w ramach działań 3.4.2.

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska aktywnie uczestniczyło w uzgodnieniach projektowanych dotyczących już od roku 2016; wprowadzając przy tym swoje zastrzeżenia. Nadleśnictwo wstrzymało całkowitą wycinkę drzew na działkach przeznczonych pod ścieżkę rowerową. Dzięki naszej interwencji zostały wyznaczone do usunięcia drzewa tylko z miejsc w pasie, w których ma przebiegać ścieżka. Gmina Długołęka zobowiązała się do przeprowadzenia trasy omijając drzewa zasiedlone przez gatunki chronione, wprowadzono zmiany do projektu (miejscowe zwężenie drogi rowerowej) aby umożliwić pozostawienie części drzew. Prace objęte są nadzorem specjalistów przyrodniczych: dendrologa, entomologa, mykologa.

,,Nieprzypadkowo koncepcja dróg rowerowych w dużej części zakłada przebieg ścieżek przez tereny leśne. Jednym z argumentów przemawiających za przystąpieniem do rozbudowy trasy było realizowanie wdrożenia strategii niskoemisyjnych poprzez odciągniecie potencjalnych użytkowników pojazdów mechanicznych w kierunku innych form komunikacji, nie powodując emisji szkodliwych gazów. Logiczną jest zachęta do jazdy rowerowej poprzez prowadzenie trasy terenami o wartości rekreacyjnej niż tylko w bezpośrednim sąsiedztwie ciągów komunikacyjnych” – gmina Długołęka.

Do kontaktu w sprawie ścieżki rowerowej zaprasza Gmina Długołęka. Teren mocą prawną został własnością Województwa Dolnośląskiego.