Retencja w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska
22 kwietnia 2022 roku w Twardogórze uroczyście otworzyliśmy obiekty retencyjne, które znajdują się na terenie lasów Nadleśnictwa Oleśnica Śląska. Nazwa projektu: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - mała retencja nizinna oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”.
Leśnicy w Lasach Państwowych od ponad 20 lat realizują działania związane z retencją wodną. W tym czasie, w lasach, powstało prawie 15 tys. różnorodnych obiektów, które retencjonują ponad 50 mln m3 wody. Dzisiaj wzbogacamy lasy o kolejne 31 obiektów, które powstały dzięki zaangażowaniu Pracowników Nadleśnictwa Oleśnica – i to od momentu pomysłu, wizji, projektowania, nadzoru, czy też rozliczenia finansowego tej skomplikowanej inwestycji. Dziękuję Wam serdecznie za dobrą pracę, a także za wsparcie pracowników Regionalnej Dyrekcji LP we Wrocławiu – podkreśla Paweł Górski Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.
Projekt Małej Retencji Nizinnej realizowanej w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska to 31 obiektów retencyjnych, retencjonujących prawie 63 tys. m3 wody.
Koszt realizacji projektu to ponad 3 mln zł, z czego dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło 85%.
Koordynatorem projektu było Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w Warszawie.
Obiekty retencyjne spełniają przede wszystkim funkcje przyrodnicze np. zwiększają różnorodność przyrodniczą, czy też zwiększają odporność lasu na zmiany klimatyczne.
Ale ważne są również aspekty społeczne: zmniejszanie zagrożenia powodziowego, minimalizowanie skutków suszy, czy też wykorzystanie tych zbiorników wodnych do celów przeciwpożarowych. Obiekty retencyjne powstały na terenie Gmin: Dobroszyce, Zawonia i Twardogóra.
Specyfiką naszych obiektów jest również aspekt historyczny i edukacyjny. Przywracamy pamięć historyczną obiektów, które przed II WŚ świetnie funkcjonowały np. Tartaczek, Złotowskie Młyny, gdzie przed 100 laty z ówczesnego Breslau przyjeżdżały wozy konne przywożąc gości do urokliwie położonej karczmy z daniami z dziczyzny. Niestety obiekty te zostały zniszczone przez żołnierzy sowieckich, a to co nie zostało wtedy zniszczone, zostało nadszarpnięte zębem czasu i obojętności.
Przywracanie tych obiektów Dla Lasu i Dla Ludzi to również olbrzymie koszty, w skali LP to prawie miliard złotych. Nie udałoby się nam zrealizować tych projektów, gdyby nie wsparcie finansowe Wspólnoty Europejskiej.
Podczas otwarcia chętni mogli zapoznać się z wystawą prezentującą nasze obiekty retencyjne, ale była również możliwość poznania ich na żywo. Zaproszeni goście uwiecznili ten moment poprzez umieszczenie swojego podpisu na drewnianych liściach, które stworzyły dużo drzewo(zdjęcia). A symbolicznym „przecięciem wstęgi” było wspólne posadzenie drzew.
Lokalizacja:
1 Staw przy Polanie Grochowskiej Grochowo https://maps.app.goo.gl/wwqEL2NUR9ujc6tS7
2 Staw za Polaną Grochowską Grochowo https://maps.app.goo.gl/dogfMsWv6hHMo7us6
3 Staw Długi Zalesie https://maps.app.goo.gl/PrEHa7hegTkGi9xw8
4 Staw Złotowskie Młyny Zalesie https://maps.app.goo.gl/7W3uMaXCHtu314gg7
5 Staw Sosnowy Zamek Myśl. https://maps.app.goo.gl/bhkBSo8MPHY2gdbt8
6 Staw na Potoku Dąbrowa https://goo.gl/maps/MZMfjUQdsZpLJntz8
7 Staw w Goszczu Goszcz https://maps.app.goo.gl/EzJqMTzjLENCtSvPA
8 Staw Nowy Gola Wielka https://maps.app.goo.gl/iRNPAv8V6jD5MmFr6
9 Staw Skrzypowy Gola Wielka https://maps.app.goo.gl/B4MYbRqnAYk2Mzy67
10 Staw Kasztanowy Gola Wielka https://maps.app.goo.gl/W3rWnmsrMzApyKad7
11 Staw przy Piaskowym Moście Gola Wielka https://maps.app.goo.gl/HCUoFzHp73FF4mPA9
12 Staw przy Moście Piecha Dolny Gola Wielka https://maps.app.goo.gl/NQFdPqHHiobJitxA7
13 Staw przy Moście Piecha Górny Gola Wielka https://maps.app.goo.gl/NQFdPqHHiobJitxA7
14 Staw Tartaczek Twardogóra https://maps.app.goo.gl/PU4XjJEQLyrCKc626
15 Staw Suchy Twardogóra https://maps.app.goo.gl/3FYCn7ZjaLT9UpKG7