Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska świeże z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 59 lat, a przeciętna zasobność wynosi 245 m sześc./ha.

Udział siedlisk leśnych
36,60% - las mieszany świeży
35,57% - bór mieszany świeży
8,48% - las mieszany wilgotny
7,72% - las wilgotny
4,83% - las świeży
3,18% - bór mieszany wilgotny
1,95% - bór świeży
0,80% - las łęgowy
0,58% - ols
0,28% - ols jesionowy
0,01% - bór mieszany bagienny

 drzewostan sosnowy fot. J. Liszczyk

Udział gatunków lasotwórczych
67,56% - sosna
10,96% dąb
6,21% olsza
5,74% brzoza
2,59% buk
2,18% modrzew
1,67% świerk
1,36% jesion
pozostałe do 1,0%

Udział drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
15% - I klasa
24% - II klasa
24% - III klasa
14% - IV klasa
10% - V klasa
4% - VI klasa
2% - VII klasa
1% - VIII klasa
3% - KO – klasa odnowienia
3% - KDO – klasa do odnowienia

KDO obr. Grochowo fot. J. Liszczyk


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy o wzmocnionej funkcji społecznej w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska - DIALOG SPOŁECZNY

Lasy o wzmocnionej funkcji społecznej w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska - DIALOG SPOŁECZNY

W ramach prowadzonego dialogu społecznego nadleśnictwo zorganizowało 15 września 2022 r. spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Zawoni.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, środowisko naukowe, leśnicy oraz wielu mieszkańców zainteresowanych tematyką spotkania.

Nadleśniczy Paweł Górski witając wszystkich uczestników spotkania podkreślił, że wszyscy zainteresowani leśnictwem i zarządzaniem lasami podkreślają znaczenie 3 funkcji pełnionych przez las (przyrodniczej, społecznej i gospodarczej), a także potrzebę racjonalnej partycypacji społecznej w prowadzeniu gospodarki leśnej – przede wszystkim we współpracy z lokalnymi samorządami i innymi interesariuszami.

Prezentacja „Wytycznych do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej …” oraz przedstawione propozycje wyznaczenia takich obszarów na terenie naszego nadleśnictwa przedstawiona przez Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu p. Janusza Bańkowskiego stała się podstawą do rozpoczęcia ożywionej dyskusji, wymiany doświadczeń, zadawania pytań i przedstawiania swoich propozycji.

Podsumowują spotkanie nadleśniczy podziękował za przekazanie cennych informacji i własnych doświadczeń. Zwrócił także uwagę na rosnące znaczenie lasów na terenach zurbanizowanych, które rodzi potrzebę odpowiedniego kształtowania i modyfikowania sposobu gospodarowania zasobami leśnymi. Wymaga to nie tylko rozległej wiedzy i doświadczenia, ale przede wszystkim nieschematycznego podejścia do lasu, aby wypracować racjonalny kompromis pomiędzy wszystkimi funkcjami lasu.

 

Prezentacje, notatka ze spotkania oraz wykaz propozycji dot. lasów o zwiększonej funkcji społecznej znajdują się poniżej: