Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Na terenie gmin w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajduje się 65 pomników przyrody, z czego na gruntach w zarządzie nadleśnictwa występuje 28 z nich. Są to 24 pojedyncze okazy dębu szypułkowego, dwie grupy tego gatunku, a także pojedyncze okazy modrzewia japońskiego i buka zwyczajnego. Ponadto poza gruntami w zarządzie nadleśnictwa znajduje się 26 pojedynczych okazów dębu szypułkowego, dwie grupy tego gatunku, aleja złożona z 11 drzew w gminie Długołęka, oraz pojedyncze okazy buka zwyczajnego, tulipanowca amerykańskiego, cisa pospolitego, kasztanowca zwyczajnego, lipy drobnolistnej i wiązu górskiego. W gminie Twardogóra objęto ochroną w formie pomnika przyrody również dwa głazy narzutowe.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolenie proobronne dla leśników z nadleśnictwa Oleśnica Śląska

Szkolenie proobronne dla leśników z nadleśnictwa Oleśnica Śląska

Klub Strzelecki WILK– przeprowadził szkolenie proobronne dla leśników z Nadleśnictwa Oleśnica Śląska, które obejmujmowało posługiwanie się bronią. Wspólne ćwiczenie odbyło się 13 maja 2022 roku na Strzelnicy w Łuczynie.

Dzięki takim działaniom mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności oraz nabrać doświadczenia.

Dziękujemy Klubowi Strzeleckiemu WILK  za profesjonalne przygotowanie szkolenia oraz za merytoryczny i konkretny instruktarz z posługiwania się bronią.  

Ponadto Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica 27 kwietnia 2022 roku, podpisał porozumienie z Wojskiem Obrony Terytorialnej na przeprowadzenie cyklu szkoleń proobronnych dla leśników.  Więcej: http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/wot-wyszkoli-lesnikow-na-wypadek-wojny

– Lasy Państwowe i leśnicy od zawsze i w każdej sytuacji pozostają do dyspozycji państwa – podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Szkolenia obronne, które rozpoczynamy z WOT to nie nowość. Takie kursy odbywały się już przed laty. Kontynuujemy najlepsze tradycje Przysposobienia Wojskowego Leśników.

Lasy Państwowe są jednostką przewidzianą do militaryzacji. Zarządzenie Ministra Środowiska z 17 maja 2017 roku określa zadania związane z przygotowaniem jednostek organizacyjnych do objęcia ich militaryzacją i sposób realizacji tych zadań. Na czas mobilizacji leśnicy mają ściśle określone zadania.

– Należą do nich np. zaopatrzenie gospodarki narodowej w surowiec drzewny m.in. na potrzeby utrzymania infrastruktury drogowej i kolejowej. A także realizowanie zadań wynikających z  obowiązków państwa – gospodarza wojsk sojuszniczych na terenach administrowanych przez Lasy Państwowe – informuje Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. – W przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego dla większości pracowników Lasów Państwowych stosunek pracy zamienia się w stosunek służby.

W przypadku konfliktu, lasy są terenem prowadzenia działań zbrojnych. Stąd tak ważne jest przygotowanie do walki na tych obszarach. Przypomnijmy - w Lasach Państwowych pracuje ok. 26 tysięcy ludzi, znakomita większość w jednostkach terenowych. Szkolenia WOT z pewnością podniosą dotychczasowe umiejętności leśników i będą niezbędne w przypadku konieczności obrony państwa.