Wydawca treści
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.
Na terenie gmin w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajduje się 65 pomników przyrody, z czego na gruntach w zarządzie nadleśnictwa występuje 28 z nich. Są to 24 pojedyncze okazy dębu szypułkowego, dwie grupy tego gatunku, a także pojedyncze okazy modrzewia japońskiego i buka zwyczajnego. Ponadto poza gruntami w zarządzie nadleśnictwa znajduje się 26 pojedynczych okazów dębu szypułkowego, dwie grupy tego gatunku, aleja złożona z 11 drzew w gminie Długołęka, oraz pojedyncze okazy buka zwyczajnego, tulipanowca amerykańskiego, cisa pospolitego, kasztanowca zwyczajnego, lipy drobnolistnej i wiązu górskiego. W gminie Twardogóra objęto ochroną w formie pomnika przyrody również dwa głazy narzutowe.
Najnowsze aktualności
Zakup choinek - Pachnąca lasem choinka od leśników
Zakup choinek - Pachnąca lasem choinka od leśników
Jak co roku leśnicy z Nadleśnictwa Oleśnica Śląska zapraszają po naturalne, ekologiczne choinki. Większość leśnictw rozpocznie sprzedaż drzewek w połowie grudnia.
RODZINNE CHOINKOBRANIE 16.12.2023 w godz. 9:00 - 14:00, plantacja choinkowa (przy torach kojejowych) Dobroszyce/Nowica lokalizacja: http://maps.app.goo.gl/PGnQXs1dRqyJKtkc7
Sprzedaż choinek przed biurem Nadleśnictwa ul. Spacerowa 6 Oleśnica 19 - 20.12.2023 w godz. 9:00 -15:00
Świeża choinka to nawiązanie do tradycji, wprowadza niezwykły, świąteczny klimat. Intensywny zapach, naturalny kolor igliwia, odrobinę krzywy i zbyt długi wierzchołek, trochę pochylona w jedną stronę, wszystko to sprawia, że świąteczne drzewko jest wyjątkowe. Po kilku latach to, ta ”nieidealna” choinka będzie, przede wszystkim dla dzieci, jednym z najmilszych wspomnień związanych ze świętami. Choinki prosto z lasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pachnące, ścięte tuż przed sprzedażą, w atrakcyjnej cenie.
Żywe choinki są w 100% ekologiczne, bo są surowcem całkowicie odnawialnym. Zanim trafią do naszych domów są rezerwuarem dwutlenku węgla i produkują niezbędny do życia tlen.
Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, można je pociąć i wyrzucić na kompost.
Jaki gatunek wybrać? Najczęściej wybierany jest świerk pospolity. Jego zaletą jest piękny pokrój i przyjemny, żywiczny zapach. Wadą – szybko opadające igły. W Nadleśnictwie Oleśnica Śląska w sprzedaży najczęściej dostępny jest właśnie świerk. Pachnie pięknie!
Warto pamiętać, że drzewka świerkowe pozyskuje się z planowanych przez leśników przerzedzeń wykonywanych jako cięcia pielęgnacyjne oraz ze specjalnych powierzchni, czyli plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, np. będzie tam założona szkółka leśna.
Leśnicy hodują na plantacjach drzewka do wieku około 7 - 8 lat, gdy osiągną wysokość 3 - 3,5 m.
Leśnicy zachęcają do kupowania żywych choinek na święta Bożego Narodzenia. Naturalna choinka jest bardziej ekologiczna niż jej plastikowy odpowiednik. Średnio, w ciągu roku statystyczny Polak „produkuje” kilkadziesiąt kilogramów tworzyw sztucznych. Żywa, całkowicie ekologiczna choinka jest doskonałą alternatywą dla tworzyw sztucznych.
Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji drzewka wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach drzewko można wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku.
Lista leśnictw w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska gdzie można kupić drzewko iglaste:
Prosimy o wcześniejszy kontakt z lokalnym Leśniczym.
Kontakt: http://olesnica.wroclaw.lasy.gov.pl/en/lesnictwa
Leśnictwo Budczyce: Budczyce 13, 55-106 Zawonia
Leśnictwo Grochowo: Grochowo 9, 55-106 Zawonia
Leśnictwo Zalesie: Złotówek 4, 55-106 Zawonia
Leśnictwo Bartków: Bartków 10, 56-410 Dobroszyce
Leśnictwo Strzelce: Kolonia Strzelce 72, 56-410 Dobroszyce
Leśnictwo Miodary: Miodary 3A, 56-410 Dobroszyce
Leśnictwo Drożęcin: Będzin 4, 56-416 Twardogóra
Leśnictwo Goszcz, Twardogóra, Gola Wielka: Moszyce 17, 56-416 Twardogóra
Leśnictwo Chełstów: Chełstów 51, 56-416 Twardogóra
Leśnictwo Zbytowa: Zbytowa 72, 56-420 Bierutów
Leśnictwo Kątna: Kątna 17d, 55-093 Kiełczów
Leśnictwo Nieciszów: Oleśnica ul. Bema 13
Leśnictwo Szczodre: Szczodre ul. Leśna 4, 55-095 Mirków