Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zakup choinek - Pachnąca lasem choinka od leśników

Zakup choinek - Pachnąca lasem choinka od leśników

Jak co roku leśnicy z Nadleśnictwa Oleśnica Śląska zapraszają po naturalne, ekologiczne choinki. Większość leśnictw rozpocznie sprzedaż drzewek w połowie grudnia.

RODZINNE CHOINKOBRANIE 14.12.2024 w godz. 8:00 - 15:00, plantacja choinkowa (przy torach kojejowych) Dobroszyce/Nowica lokalizacja: http://maps.app.goo.gl/PGnQXs1dRqyJKtkc7

Sprzedaż choinek przed biurem Nadleśnictwa ul. Spacerowa 6 Oleśnica 16 - 18.12.2024 w godz. 8:00 - 14:00

Świeża choinka to nawiązanie do tradycji, wprowadza niezwykły, świąteczny klimat. Intensywny zapach, naturalny kolor igliwia, odrobinę krzywy i zbyt długi wierzchołek, trochę pochylona w jedną stronę, wszystko to sprawia, że świąteczne drzewko jest wyjątkowe. Po kilku latach to, ta ”nieidealna” choinka będzie, przede wszystkim dla dzieci, jednym z najmilszych wspomnień związanych ze świętami. Choinki prosto z lasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pachnące, ścięte tuż przed sprzedażą, w atrakcyjnej cenie.

Żywe choinki są w 100% ekologiczne, bo są surowcem całkowicie odnawialnym. Zanim trafią do naszych domów są rezerwuarem dwutlenku węgla i produkują niezbędny do życia tlen.

Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, można je pociąć i wyrzucić na kompost.

Jaki gatunek wybrać? Najczęściej wybierany jest świerk pospolity. Jego zaletą jest piękny pokrój i przyjemny, żywiczny zapach. Wadą – szybko opadające igły. W Nadleśnictwie Oleśnica Śląska w sprzedaży najczęściej dostępny jest właśnie świerk. Pachnie pięknie!

Warto pamiętać, że drzewka świerkowe pozyskuje się z planowanych przez leśników przerzedzeń wykonywanych jako cięcia pielęgnacyjne oraz ze specjalnych powierzchni, czyli plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, np. będzie tam założona szkółka leśna.

Leśnicy hodują na plantacjach drzewka do wieku około 7 - 8 lat, gdy osiągną wysokość 3 - 3,5 m.

Leśnicy zachęcają do kupowania żywych choinek na święta Bożego Narodzenia. Naturalna choinka jest bardziej ekologiczna niż jej plastikowy odpowiednik. Średnio, w ciągu roku statystyczny Polak „produkuje” kilkadziesiąt kilogramów tworzyw sztucznych. Żywa, całkowicie ekologiczna choinka jest doskonałą alternatywą dla tworzyw sztucznych.

Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji drzewka wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach drzewko można wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku.

 

Lista leśnictw w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska gdzie można kupić drzewko iglaste:

Prosimy o wcześniejszy kontakt z lokalnym Leśniczym.

Kontakt: http://olesnica.wroclaw.lasy.gov.pl/en/lesnictwa

 

Leśnictwo Budczyce: Budczyce 13, 55-106 Zawonia

Leśnictwo Grochowo: Grochowo 9, 55-106 Zawonia

Leśnictwo Bartków: Bartków 10, 56-410 Dobroszyce

Leśnictwo Strzelce: Kolonia Strzelce 72, 56-410 Dobroszyce

Leśnictwo Drożęcin: Będzin 4, 56-416 Twardogóra

Leśnictwo GoszczTwardogóra, Gola Wielka: Moszyce 17, 56-416 Twardogóra

Leśnictwo Zbytowa: Zbytowa 72, 56-420 Bierutów

Leśnictwo Kątna: Kątna 17d, 55-093 Kiełczów

Leśnictwo Nieciszów: Oleśnica ul. Bema 13

Leśnictwo Szczodre: Szczodre ul. Leśna 4, 55-095 Mirków