Wydawca treści
PGL Lasy Państwowe
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.
Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.
Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew
Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.
Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.
Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.
W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.
Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.
87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.
Najnowsze aktualności
Ścieżka rowerowa - gmina Długołęka
Ścieżka rowerowa - gmina Długołęka
Przebudowa dróg powiatowych i gminnych w gminie Długołęka, w związku z budowa dróg rowerowych.
Lokalizacja: Borowa, Byków, Długołęka, Domaszczyn i Szczodre.
Data: wrzesień 2016 – w realizacji
Teren będący w zarządzie Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - 2,4898 ha
Zgodnie z Decyzjami Starosty Powiatu Wrocławskiego nr 331/2017 z dnia 05.05.2017r. oraz 347/2017 z dnia 17.05.2017r. Gmina Długołęka otrzymała zezwolenie na realizację inwestycji drogowych.
Decyzja Starosty Powiatu Wrocławskiego 349/2017 z 11 maja 2017; zatwierdzająca projekt budowlany i podział nieruchomości oraz udzielenie zezwolenia, zarządowi powiatu wrocławskiego na realizację inwestycji drogowej pon.: „Przebudowa i rozbudowa dróg powiatowych i gminnych w gminie Długołęka - zad. 2.1, w związku z budową dróg rowerowych”. Na postawie tej decyzji Nadleśnictwo zostało zobowiązane do niezwłocznego wydania nieruchomości (teren będący w zarządzie Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe: 2,4898 ha). W decyzji ujęto zapis ,,Do usuwania drzew i krzewów znajdujących się na nieruchomościach objętych niniejszą decyzją, nie stosuje się przepisów o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie oraz opłat z tym związanych”.
Budowa ponad 40 km dróg rowerowych wokół Wrocławia jak i w samym mieście jest możliwa dzięki pomocy finansowej z UE uzyskanej z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego w ramach działań 3.4.2.
Nadleśnictwo Oleśnica Śląska aktywnie uczestniczyło w uzgodnieniach projektowanych dotyczących już od roku 2016; wprowadzając przy tym swoje zastrzeżenia. Nadleśnictwo wstrzymało całkowitą wycinkę drzew na działkach przeznczonych pod ścieżkę rowerową. Dzięki naszej interwencji zostały wyznaczone do usunięcia drzewa tylko z miejsc w pasie, w których ma przebiegać ścieżka. Gmina Długołęka zobowiązała się do przeprowadzenia trasy omijając drzewa zasiedlone przez gatunki chronione, wprowadzono zmiany do projektu (miejscowe zwężenie drogi rowerowej) aby umożliwić pozostawienie części drzew. Prace objęte są nadzorem specjalistów przyrodniczych: dendrologa, entomologa, mykologa.
,,Nieprzypadkowo koncepcja dróg rowerowych w dużej części zakłada przebieg ścieżek przez tereny leśne. Jednym z argumentów przemawiających za przystąpieniem do rozbudowy trasy było realizowanie wdrożenia strategii niskoemisyjnych poprzez odciągniecie potencjalnych użytkowników pojazdów mechanicznych w kierunku innych form komunikacji, nie powodując emisji szkodliwych gazów. Logiczną jest zachęta do jazdy rowerowej poprzez prowadzenie trasy terenami o wartości rekreacyjnej niż tylko w bezpośrednim sąsiedztwie ciągów komunikacyjnych” – gmina Długołęka.
Do kontaktu w sprawie ścieżki rowerowej zaprasza Gmina Długołęka. Teren mocą prawną został własnością Województwa Dolnośląskiego.