Wydawca treści
PGL Lasy Państwowe
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.
Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.
Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew
Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.
Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.
Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.
W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.
Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.
87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.
Najnowsze aktualności
Rajd biegowo – pieszo – rowerowy twardogórskimi lasami
Rajd biegowo – pieszo – rowerowy twardogórskimi lasami
Do bardzo udanych należy uznać kolejną edycję rajdu organizowaną przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Twardogórze, który odbył się w gorące niedzielne popołudnie 15 sierpnia o godzinie 14.00.
Start i finał imprezy miały miejsca w „Harcówce” przy ul. Jagiełły. Najwięcej uczestników stanęło w części dla rowerzystów, która to grupa zgromadziła blisko 40 osób. Kilkanaście wystartowało w części nordic walking i biegu. Start tej drugiej grupy poprzedziła rozgrzewka prowadzona przez wykwalifikowaną instruktor Martę Żebrowską, która również poprowadziła kilku kilometrową trasę wspólnie z Dyrektorem GOSiRu.
Imprezę otworzył Burmistrz Paweł Czuliński w towarzystwie radnych Mateusza Szczepaniaka i Jerzego Chrzana oraz Dyrektora Jana Świerada, którzy w różnych formach czynnie uczestniczyli w całej imprezie. Rajd prowadzony był pięknymi lasami w okolicach Goli Wielkiej, między innymi w miejsca gdzie realizowany jest przez Nadleśnictwo Oleśnica Śląska projekt małej retencji wody. Inwestycja ta jak się okazuje nie tylko ma za zadanie gromadzenie wody w okolicach cieków wodnych ale w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju w regionie fauny i flory. Planowane są również wiaty i ławeczki dla turystów w najpiękniej położonych miejscach. O samym projekcie dużo informacji przekazywał na jednym z punktów pracownik nadleśnictwa Adrian Trzciński. Uczestnicy mogli zobaczyć ciekawe, bardzo rzadko dostępne i oglądane miejsca, między innymi siedzibę bobrów, wielką lipę zwaną Bajkową Staruszką, zbiorniki o różnej wielkości ale i zdarzyło się spotkanie z grupą łań.
Dużą atrakcją w końcówce rajdu były zawody przygotowane na strzelnicy przez klub FENIKS, którą wygrał Pan Krzysztof Kaźmierczak. Okazało się, że pod tak długim wysiłku niektórym uczestnikom trudno było trafić w samą tarczę. Zabawa była przednia.
Na mecie rajdu na uczestników czekał mini catering w formie kiełbaski z ogniska, pieczonych kartofli oraz chleba ze smalcem.
Dzień na „harcówce” zakończył się emisją kina plenerowego, filmu pt. „Dżentelmeni”.
Należy podkreślić świetną atmosferę całej imprezy, która promowała piękne okolice Twardogóry, a podziękowania za pomoc i podniesienie atrakcyjności należą się Nadleśnictwu Oleśnica Śląska oraz klubowi strzeleckiemu FENIKS.