Wydawca treści
Obiekty edukacyjne
Na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajdują się cztery ścieżki przyrodniczo – edukacyjne, utworzone głownie z myślą o przedszkolakach i dzieciach szkół podstawowych i gimnazjum.
Ścieżka przyrodnicza w Borowej
Ścieżka przyrodnicza w Borowej położona jest między stawami i prowadzi starymi groblami i drogami leśnymi obsadzonymi licznymi drzewami o charakterze pomnikowym. Ścieżka została przygotowana przez Polskie Towarzystwo Przyrody „Pro Natura". Podzielona jest na 11 odcinków tematycznych:
- Brzeg lasu
- Las
- Stawy rybne
- Starodrzew liściasty
- Bory
- Potok Topór
- Dąbrowa
- Ols
- Śródleśne polanki
- Punkt widokowy – rzeczka Oleśniczka
- Stara grobla
Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie "Torfowisko koło Grabowna"
Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie "Torfowisko koło Grabowna". Udostępniona do zwiedzania jest część północna rezerwatu na powierzchni 1,40 ha. Ścieżka prowadzi skrajem rezerwatu, na której znajduje się 6 przystanków opisujących fragmenty rezerwatu:
- Las mieszany. Ekoton, strefy przejściowe.
- Trawy i turzyce.
- Zarośla łozowe.
- Torfowce w brzezince.
- Rośliny wodne.
- Okresowy przepływ wody.
Ścieżka dydaktyczna "Dąbrówka"
Ścieżka dydaktyczna przy Kąciku Edukacyjnym "Dąbrówka"położona jest na Wzgórzach Twardogórskich. Całkowita długość ścieżki wynosi 1,8 km. Częściowo pokrywa się ona z czerwonym szlakiem rowerowym biegnącym z Twardogóra. Ścieżka została zaprojektowana w postaci koła z dojściem do przystanku nr 7, wzdłuż istniejących dróg i ścieżek leśnych.
- Odnowienie naturalne buka.
- Drzewostany nasienne.
- Jak choruje las?
- Budowa pionowa drzewostanu.
- Grób leśnika.
- Wodopój dla zwierzyny leśnej.
- Dokarmianie zwierzyny.
- Młode pokolenie drzew.
- Skąd leśnik wie gdzie jest?
- Sposoby zagospodarowania lasu.
- Martwe drzewo.
Ścieżka edukacyjna "Storczyk"
Ścieżka edukacyjna "Storczyk"położona jest na Wzgórzach Trzebnickich. Długość ścieżki wynosi 5 km. Częściowo przebiega ona przez teren szkółki leśnej. Szczególnie polecaną formą edukacji są wycieczki rowerowe. Czas potrzebny na przejazd trasy wynosi około 1,5 godziny.
-
Leśna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.
- Co to jest przebudowa drzewostanu.
- Budowa warstwowa lasu.
- Użytkowanie lasu.
- Wawrzynek wilczełyko, daglezja zielona.
- Śródleśna łąka.
- Fazy życia lasu.
- Dąb szypułkowy.
- Bagno-teren podmokły.
- Storczyki.
- Od nasionka do drzewa.
- Szkółka leśna.
- Drogi turysto!. Kącik edukacyjny "Storczyk".
Najnowsze aktualności
Ścieżka rowerowa - gmina Długołęka
Ścieżka rowerowa - gmina Długołęka
Przebudowa dróg powiatowych i gminnych w gminie Długołęka, w związku z budowa dróg rowerowych.
Lokalizacja: Borowa, Byków, Długołęka, Domaszczyn i Szczodre.
Data: wrzesień 2016 – w realizacji
Teren będący w zarządzie Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - 2,4898 ha
Zgodnie z Decyzjami Starosty Powiatu Wrocławskiego nr 331/2017 z dnia 05.05.2017r. oraz 347/2017 z dnia 17.05.2017r. Gmina Długołęka otrzymała zezwolenie na realizację inwestycji drogowych.
Decyzja Starosty Powiatu Wrocławskiego 349/2017 z 11 maja 2017; zatwierdzająca projekt budowlany i podział nieruchomości oraz udzielenie zezwolenia, zarządowi powiatu wrocławskiego na realizację inwestycji drogowej pon.: „Przebudowa i rozbudowa dróg powiatowych i gminnych w gminie Długołęka - zad. 2.1, w związku z budową dróg rowerowych”. Na postawie tej decyzji Nadleśnictwo zostało zobowiązane do niezwłocznego wydania nieruchomości (teren będący w zarządzie Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe: 2,4898 ha). W decyzji ujęto zapis ,,Do usuwania drzew i krzewów znajdujących się na nieruchomościach objętych niniejszą decyzją, nie stosuje się przepisów o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie oraz opłat z tym związanych”.
Budowa ponad 40 km dróg rowerowych wokół Wrocławia jak i w samym mieście jest możliwa dzięki pomocy finansowej z UE uzyskanej z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego w ramach działań 3.4.2.
Nadleśnictwo Oleśnica Śląska aktywnie uczestniczyło w uzgodnieniach projektowanych dotyczących już od roku 2016; wprowadzając przy tym swoje zastrzeżenia. Nadleśnictwo wstrzymało całkowitą wycinkę drzew na działkach przeznczonych pod ścieżkę rowerową. Dzięki naszej interwencji zostały wyznaczone do usunięcia drzewa tylko z miejsc w pasie, w których ma przebiegać ścieżka. Gmina Długołęka zobowiązała się do przeprowadzenia trasy omijając drzewa zasiedlone przez gatunki chronione, wprowadzono zmiany do projektu (miejscowe zwężenie drogi rowerowej) aby umożliwić pozostawienie części drzew. Prace objęte są nadzorem specjalistów przyrodniczych: dendrologa, entomologa, mykologa.
,,Nieprzypadkowo koncepcja dróg rowerowych w dużej części zakłada przebieg ścieżek przez tereny leśne. Jednym z argumentów przemawiających za przystąpieniem do rozbudowy trasy było realizowanie wdrożenia strategii niskoemisyjnych poprzez odciągniecie potencjalnych użytkowników pojazdów mechanicznych w kierunku innych form komunikacji, nie powodując emisji szkodliwych gazów. Logiczną jest zachęta do jazdy rowerowej poprzez prowadzenie trasy terenami o wartości rekreacyjnej niż tylko w bezpośrednim sąsiedztwie ciągów komunikacyjnych” – gmina Długołęka.
Do kontaktu w sprawie ścieżki rowerowej zaprasza Gmina Długołęka. Teren mocą prawną został własnością Województwa Dolnośląskiego.