Wydawca treści
Lasy regionu
Lasy w regionie Dolnego Śląska zajmują powierzchnię około 560 tys. ha. 93% dolnośląskich lasów znajduje się w zarządzie nadleśnictw RDLP we Wrocławiu. Pozostałe 7% to lasy prywatne, lasy gminne, lasy komunalne, lasy w Zasobie Agencji Nieruchomości Rolnych oraz lasy parków narodowych (1,7%).
Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu obejmują swym zasięgiem przede wszystkim teren województwa dolnośląskiego i tylko w niewielkim stopniu (ok. 1%) teren sąsiednich województw - opolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Ogólna powierzchnia zarządzana przez nadleśnictwa RDLP we Wrocławiu wg stanu na koniec 2023 r. wynosi 560 024,54 ha, z czego 542 754,11 ha to powierzchnia leśna, a 17 270,43 ha stanowi powierzchnię nieleśną (grunty rolne, wody, nieużytki, tereny osiedlowe, komunikacyjne, itp.).
Powierzchnia wszystkich lasów Dolnego Śląska w stosunku do całkowitej powierzchni regionu (lesistość regionu) wynosi blisko 29%. Lesistość w regionie waha się od 9% w nadleśnictwie Henryków do aż 86% w nadleśnictwie Ruszów. Rozległy zasięg terytorialny RDLP we Wrocławiu, wynoszący 18,9 tys. km2, powoduje znaczne zróżnicowanie przestrzenne i przyrodnicze obszarów leśnych. Największe zwarte obszary leśne występują w północno - zachodniej części RDLP - są to Bory Dolnośląskie. Duże kompleksy leśne, lecz o zdecydowanie innym charakterze pokrywają położone w południowej części zasięgu górskie pasma Sudetów. Pozostały obszar to przede wszystkim tereny o intensywnym zagospodarowaniu rolniczym - lasy występują tu w mniejszych i rozdrobnionych kompleksach.
Wg regionalizacji przyrodniczo - leśnej Polski lasy RDLP we Wrocławiu swoim zasięgiem obejmują obszar trzech krain: Wielkopolsko - Pomorskiej (III), Śląskiej (V) i Sudeckiej (VII). Zróżnicowanie geograficzne, klimatyczne i glebowe powoduje, iż w zasięgu RDLP we Wrocławiu występują wszystkie typy siedliskowe lasu charakterystyczne dla terenów nizinnych, podgórskich i górskich. Udział siedlisk nizinnych wynosi 57,7%, wyżynnych 14,3%, a górskich 28,0%. Bory iglaste pokrywają powierzchnię 13,6%, bory mieszane 28,6%, lasy mieszane 35,4%, zaś lasy liściaste i olsy 22,4%.
W strukturze lasów RDLP Wrocław dominują gatunki iglaste - stanowią one 69,4% powierzchni wszystkich drzewostanów. Gatunki liściaste zajmują natomiast 30,6% powierzchni. Do głównych gatunków lasotwórczych należą: sosna i modrzew - 46,2%, świerk - 23,0%, dąb, jesion, klon - razem 15,2%, buk - 7,0%, brzoza i grab - 4,4%, olsza - 3,4%. W lasach sporadycznie spotkać można także cały szereg innych gatunków drzew i krzewów stanowiących cenne biocenotycznie domieszki.
W strukturze klas wieku drzewostanów RDLP zauważalna jest dominacja III i IV klasy wieku. Najmniejszy udział natomiast charakteryzuje najstarsze wiekowo klasy. Tego typu układ wynika przede wszystkim z dużego udziału powierzchni zalesionych po okresie wojennym. Nie bez znaczenia jest tu także znaczny udział powierzchni odnowionych w obszarze górskim Sudetów Zachodnich, wylesionych w efekcie klęski ekologicznej.
Według danych na rok 2023 ogólny zapas grubizny brutto wyniósł 140 253,5 tys. m3. Przeciętna zasobność grubizny brutto wyniosła 266 m3/ha, a przeciętny wiek lasów w RDLP we Wrocławiu sięga 64 lata.
Zadaniem Lasów Państwowych jest prowadzenie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej z uwzględnieniem wielofunkcyjnego charakteru lasu. Coraz szybszy rozwój cywilizacyjny pociąga za sobą coraz większe zapotrzebowanie na szereg pozaprodukcyjnych funkcji świadczonych przez lasy na rzecz społeczeństwa - głównie ekologicznych, rekreacyjnych i zdrowotnych. Lasy spełniające kryteria ochronności - glebochronność, wodochronność, ochrona cennych zasobów przyrody, ochrona zasobów genowych, ochrona aglomeracji miejskich i uzdrowisk czy funkcje obronne - uznawane są w drodze zarządzeń lub decyzji ministra właściwego do spraw środowiska za tzw. lasy ochronne. Na terenie RDLP we Wrocławiu aż 74 % powierzchni lasów zostało zaliczonych do kategorii lasów ochronnych.
Najnowsze aktualności
Zagłosuj na budynek nadleśnictwa
Zagłosuj na budynek nadleśnictwa
Ogólnopolski Konkurs Budowlany "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."
Zachęcam wszystkich Państwa do codziennego oddawania głosu klikając w powyższy link. Głosowanie potrwa do 10 maja 2021 roku.
Obiekt stanowi siedzibę Nadleśnictwa Oleśnica Śląska. Budynek biurowy pełni funkcję administracyjną i gospodarczą na rzecz gospodarki leśnej Nadleśnictwa. Dodatkowo na działce znajduje się budynek gospodarczo-garażowy. Budynek biurowy jest budynkiem energooszczędnym i wykonany jest w technologii drewnianej prefabrykowanej. Wyposażony jest w instalację klimatyzacyjną i wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych, wyposażony w dźwig osobowy.
Budynek biurowy kompozycyjnie jest złożony z kilku brył, których podział odwzorowuje poszczególne pełnione przezeń funkcje. Dzięki temu zabiegowi budynek pomimo znacznej powierzchni użytkowej i kubaturze doskonale wpisuje się w otoczenie i nie przytłacza swoim gabarytem – odbiera się go jako kilka mniejszych połączonych ze sobą obiektów. Na planie widać czytelny podział na części budynku. Na piętrze jedynie część obrysu zewnętrznego stanowi zabudowaną strukturę, a dwie wyniesione bryły o dachach dwuspadowych są połączone tarasem. Budynek jest wtopiony w projektowaną na działce zieleń, która tworzy dla niego z jednej strony tło kompozycyjne, a z drugiej wypełnia pustą przestrzeń i wizualnie go pomniejsza. Elewacja budynku jest częściowo tynkowana na biało i szarymi wypustami tworzącymi ramę. Częściowo wykończona okładziną elewacyjną drewnianą. Niektóre fragmenty elewacji są wykończone tzw. "żyletkami" drewnianymi, które stanowią ruszt dla zieleni pnącej. Pokrycie budynku zielenią oraz zastosowanie drewnianej okładziny elewacyjnej dopasowuje obiekt do charakteru okolicy o mniejszej gęstości zabudowy i do sąsiedztwa terenów rekreacyjnych wypełnionych zielenią.
Budynek pełni funkcje administracyjno-gospodarczą, znajdują się w nim biura i gabinety. Dodatkowo w budynku znajdują się specyficzne dla siedziby Nadleśnictwa funkcje, które wynikają wprost z charakteru pracy tej instytucji, takie jak: pomieszczenie straży leśnej z magazynem broni, skład akt i punkt alarmowo dyspozycyjny (PAD). W budynku znajduje sie także sala konferencyjna wraz z zapleczem kuchennym, oraz zaplecze sanitarne dla całości obiektu. Na działce zlokalizowany jest również budynek gospodarczo-garażowy, wraz ze stacją ładowania pojazdów elektrycznych.
Ogólnopolski Konkurs Budowlany "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."
,,Dwadzieścia cztery lata temu mieliśmy pomysł i nadzieję, że najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji uda nam się wypromować i... udało się, jesteśmy jedynym Konkursem tego typu. Najwyższy laur - statuetka i Tytuł „Modernizacja Roku” jest obiektem pożądania wielu zarówno inwestorów, wykonawców, jak i projektantów modernizacji.
Ranga Konkursu i jego zasięg rośnie nieprzerwanie od 25 lat. Coraz większa liczba nadsyłanych zgłoszeń od kilkudziesięciu w roku 1999 po przez 520 w roku 2006, 420 w roku 2007, 621 w roku 2008, 703 w roku 2009, 803 w 2010, 823 w 2011, 922 w 2012 i liczba zgłoszeń nie spada, aż do teraz – świadczy to o tym jak korzystnie zmienia się nasze otoczenie, wzrasta troska o to co stanowi niezbywalną wartość naszego narodu i udowadnia nasz wkład w rozwój cywilizacji. Na wzór Ogólnopolskiego Konkursu inicjowane są lokalne konkursy miejskie, gminne promujące inicjatywy i dokonania lokalne." - Prezes Stowarzyszenia Roman Pikuła