Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajduje się ponad 26 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także 1,3 tys. ha lasów prywatnych.

Struktura gospodarcza regionu w znacznej mierze zależy od występujących uwarunkowań geograficznych (rzeźba terenu), komunikacyjnych i odległości od aglomeracji miejskich. Region, na którego obszarze jest położone nadleśnictwo, jest regionem predysponowanym do rozwoju intensywnego rolnictwa. Wysokie bonitacje gleby, korzystne ukształtowanie terenu i odpowiednie warunki klimatyczne temu sprzyjają. Stąd większa część regionu zajęta jest (lub była) na uprawy rolne. Natomiast dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna, szczególnie obszarów otaczających miasto Wrocław, a także i terenów innych aglomeracji – Oleśnicy i Trzebnicy, wpłynęła na rozwój przemysłowy obszaru i lokalizację w jego zasięgu licznych zakładów przemysłowych. Ważne znaczenie posiada przy tym lokalizacja w regionie ważnych arterii komunikacyjnych. Struktura przemysłowa jest bardzo zróżnicowana – od małych zakładów rzemieślniczych zlokalizowanych w mniejszych ośrodkach miejskich, poprzez większe zakłady przemysłowe, przetwórcze i usługowe oraz wydobywcze, aż do dużych przedsiębiorstw produkcyjnych położonych w zasięgu miasta Wrocław. W gospodarczej strukturze regionu nie małe znaczenie odgrywa także zagospodarowanie rekreacyjno – turystyczne.

fot. M. Zieliński

Ponad połowa zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Oleśnica Śląska obejmuje monotonną Równinę Oleśnicką – żyzne zagłębie rolnicze o znakomitej lesistości. Główny trzon lasów Nadleśnictwa zlokalizowany jest na Wale Trzebnickim i fragmencie Doliny Baryczy, w krajobrazie na ogół falistym, o wysokiej, blisko 60% lesistości i znacznej różnorodności przyrodniczej. Pomimo intensywnego zagospodarowania regionu lasy Nadleśnictwa wykazują się wyróżniająco dobrym stanem zdrowotnym, mieszczą się w I-niskim stopniu uszkodzeń przemysłowych.

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska leży w V – Śląskiej oraz w niewielkiej części III – Wielkopolsko – Pomorskiej Krainy Przyrodniczo – Leśnej, w zasięgu wszystkich krajowych lasotwórczych gatunków drzew, na północnym skraju zasięgu świerka i jodły. Obecny stan lasów Nadleśnictwa to efekt XIX i XX-wiecznej gospodarki leśnej, zdominowanej przez ekonomię, która doprowadziła do powstania sztucznych monokultur iglastych na siedliskach borów i lasów mieszanych. W latach 90-tych  ubiegłego stulecia , w gospodarce leśnej wprowadzono proekologiczny model wielofunkcyjny, którego priorytetami jest wszechstronna ochrona i wzbogacenie środowiska naturalnego połączona z racjonalną gospodarką drewnem i udostępnieniem lasów społeczeństwu.

fot. M. Zieliński


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Budowa siedziby Nadleśnictwa Oleśnica Śląska

Budowa siedziby Nadleśnictwa Oleśnica Śląska

Budowa siedziby nadleśnictwa

Przedmiotem inwestycji jest budowa budynku biurowego wraz z budynkiem gospodarczo - garażowym, oraz niezbędnymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, masztem łączności i zagospodarowaniem terenu.

Budynek pełnił będzie funkcje administracyjno-gospodarcze. Znajdą się w nim biura i gabinety, przewidywane jest także przyjmowanie interesantów. Dodatkowo w budynku znajdą się specyficzne dla siedziby Nadleśnictwa funkcje, które wynikają wprost z charakteru pracy tej instytucji, takie jak: pomieszczenie straży leśnej, punkt alarmowo dyspozycyjny (PAD), sala narad, skład akt, zaplecze sanitarne dla całości obiektu.

Lokalizacja

Projektowany obiekt wybudowany będzie w Oleśnicy przy ul. Spacerowej na działce nr 88_46. Znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie obecnej siedziby Nadleśnictwa, tuż za budynkami mieszkalnymi w pobliżu terenów rekreacyjnych Oleśnicy.

Budynek będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Będzie wyposażony w windę osobową.

Przy budynku znajdzie się parking dla pracowników, interesantów, w tym również z miejscem dla niepełnosprawnych. Parking będzie posiadał ogólnodostępny punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Teren zostanie zagospodarowany zielenią, wykonany zostanie ogród deszczowy i instalacja do podlewania zgromadzoną wcześniej w zbiornikach wodą deszczową.

Czym dysponujemy, na jakim etapie jesteśmy.

Dysponujemy decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzją Burmistrza zezwalającą na usunięcie drzew rosnących na działce i na lokalizację zjazdu z drogi, decyzją Starosty zezwalającą na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej, warunkami przyłączeniowymi do sieci, projektem budowlanym i wykonawczym wraz z prawomocną decyzją o pozwoleniu na budowę.

Obecnie przygotowujemy przetarg w celu wyłonienia Wykonawcy robót budowlanych. Realizacja budowy zaplanowana jest na 2 lata, mamy nadzieję przeprowadzić się do nowej siedziby w II połowie przyszłego roku.

Przeznaczenie obiektu i program użytkowania

Obiekt stanowić ma siedzibę Nadleśnictwa Oleśnica Śląska. Budynek biurowy ma zapewnić pełnienie funkcji administracyjnych    i gospodarczych na rzecz gospodarki leśnej. Dodatkowo na działce wybudowane zostaną:

  • budynek gospodarczo- garażowy
  • maszt łączności radiokomuniacyjnej
  • parking dla pracowników i klient

Technologia

Budynek zaprojektowany jako energooszczędny w technologii modułowej drewnianej prefabrykowanej posadowionej na ciepłej płycie fundamentowej.

Forma architektoniczna

Budynek biurowy kompozycyjnie będzie złożony z kilku brył, których podział odwzorowywał będzie poszczególne pełnione przezeń funkcje. Dzięki temu zabiegowi budynek pomimo znacznej powierzchni użytkowej i kubatury wpisze się w otoczenie i nie będzie przytłaczał swoim gabarytem.

Na planie widać czytelny podział na części budynku. Na piętrze jedynie część obrysu zewnętrznego stanowić będzie zabudowaną strukturę, a dwie wyniesione bryły połączone będą tarasem.

Charakterystyczne parametry techniczne – budynek biurowy

Kondygnacje:      2 kondygnacje nadziemne, bez podpiwniczenia

Wysokość budynku:                         11,50 m

Długość budynku:                            34,00 m

Szerokość budynku                          33,22 m

Powierzchnia użytkowa:                1.102,45 m2

Kubatura:                                       6.099,40 m3

Charakterystyczne parametry techniczne – budynek gospodarczo-garażowy

Kondygnacje:      1 kondygnacja nadziemna, bez podpiwniczenia

Wysokość budynku:                           5,27 m

Długość budynku:                             16,00 m

Szerokość budynku                            6,50 m

Powierzchnia użytkowa:                    73,36 m2

Kubatura:                                         376,10 m3