Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat.
Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

skutki wichury fot. archiwum

Przeczytaj więcej o użytkowaniu lasu na www.lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 26,7 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 136 tys. m sześc. drewna.
Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). W cięciach przedrębnych w 2013  r. w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska pozyskano 42,6 tys. m sześc. grubizny, w cięciach rębnych – ponad 63,3 tys. m sześc., a w przygodnych – ponad 7,9 tys. m sześc. Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosna i świerk. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak dąb, buk, olsza, jesion.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakładów stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych.

Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wspólne działania policjantów ze strażą leśną

Wspólne działania policjantów ze strażą leśną

Rozpoczął się sezon wysypu grzybów w lesie, zatem miłośników grzybobrania nie brakuje. Apelujemy o rozwagę podczas wypraw do lasu. Straż Leśna Nadleśnictwa Oleśnica Śląska oraz Oleśniccy policjanci w dniu wczorajszym prowadzili wspólne działania. Głównym tematem działań było przekazywanie wiedzy prewencyjnej na temat bezpieczeństwa podczas grzybobrania.

W dniu wczorajszym na terenach leśnych funkcjonariusze prowadzili wspólne działania prewencyjne. Działania mają na celu propagowanie szeroko rozumianego pojęcia bezpieczeństwa podczas grzybobrania oraz przestrzeganie przepisów obowiązujących w lasach. Podczas spotkań z osobami zbierającymi grzyby, mundurowi omawiali zasady bezpiecznego grzybiarza. Każda napotkana osoba otrzymała ulotkę informującą o najważniejszych zasadach obowiązujących podczas spacerów po lesie. Grzybiarze dostali również elementy odblaskowe.

W czasie grzybobrania zwracajmy szczególną uwagę na osoby w podeszłym wieku. Starajmy się zrobić wszystko, aby seniorzy w miarę możliwości nigdy samotnie nie wybierali się do lasu, zabierali naładowany telefon komórkowy i informowali, gdzie się wybierają. Idąc do lasu, ubierajmy się w wyraziste, jaskrawe kolory, a najlepiej zabierzmy ze sobą kamizelkę odblaskową.

Poniżej zamieszczamy kilka zasad, które pomogą bezpiecznie dotrzeć do domu.

Wychodząc do lasu, pamiętaj o tym, aby:

- powiadomić swoich bliskich o tym, że wychodzisz

- powiedzieć jaką trasą będziesz się poruszać

- poinformować o planowanej godzinie powrotu

- zabrać ze sobą w pełni naładowany telefon komórkowy, latarkę, która jest nieoceniona, gdy w lesie zastanie nas zmrok, jedzenie oraz picie, jeżeli chorujesz, to także leki

- ubrać się ciepło, adekwatnie do panującej pogody

- poruszać się ścieżkami, które znasz

- planować trasę tak, aby wyjść z lasu przed zmrokiem

- jeżeli nie możesz znaleźć drogi powrotnej, nie czekaj, zadzwoń pod numer alarmowy 112

- osoby starsze, które mają problemy ze zdrowiem, pod żadnym pozorem nie powinny wychodzić na leśne spacery same.

Pamiętajmy, zbieramy tylko te grzyby, co do których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne!