Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa Oleśnica Śląska zostało powołanych sześć użytków ekologicznych: „Las Boguszycki", „Leśne Stawki koło Goszcza", „Mokradła Boguszyckie" „Olsy Spalickie", „Olsy Sokołowickie" i „Polana Grochowska".

 

Użytek ekologiczny „Las Boguszycki"

Rok utworzenia: 24.01.2007

Powierzchnia: łącznie 70,27 ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 70,17 ha

Leśnictwo: Miodary

 

Celem powołania użytku ekologicznego jest ochrona cennych gatunków flory i fauny. Obszar ten zawiera się w projektowanym specjalnym obszarze ochrony siedlisk „Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego" PLH020091.

 

Użytek ekologiczny „Leśne Stawki koło Goszcza"

Rok utworzenia: 03.01.1995

Powierzchnia: łącznie 55,31 ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 40,03 ha

Leśnictwo: Twardogóra

Celem ochrony jest zachowanie pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typu środowiska. Przedmiotem ochrony są zespoły chronionych gatunków batracho- i herpetofauny (płazów i gadów) oraz naturalne zespoły roślinne cieków i zbiorników wodnych. Obszar ten zawiera się w projektowanym specjalnym obszarze ochrony siedlisk „Leśne Stawki koło Goszcza" PLH020101.

 

Użytek ekologiczny „Olsy Spalickie"

Rok utworzenia: 24.03.2005

Powierzchnia: łącznie 4,95 ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 4,89 ha

Leśnictwo: Sokołowice

Celem ustanowienia użytku ekologicznego jest ochrona cennych przyrodniczo gatunków flory i fauny. Obszar ten zawiera się w projektowanym specjalnym obszarze ochrony siedlisk „Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego" PLH020091.

 

Użytek ekologiczny „Olsy Sokołowickie"

Rok utworzenia: 24.03.2005

Powierzchnia: łącznie 86,10 ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 77,98 ha

Leśnictwo: Sokołowice

Celem ustanowienia użytku ekologicznego jest ochrona cennych przyrodniczo gatunków flory i fauny. Obszar ten zawiera się w projektowanym specjalnym obszarze ochrony siedlisk „Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego" PLH020091.

 

Użytek ekologiczny „Polana Grochowska"

Rok utworzenia: 30.03.2007

Powierzchnia: łącznie 54,33 ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 52,69 ha

Leśnictwo: Grochowo

Celem ustanowienia użytku ekologicznego jest ochrona cennych przyrodniczo gatunków flory. Ze względu na specyficzne warunki ekologiczne, a zwłaszcza stosunki wodne, teren pełni rolę lokalnej ostoi różnorodności biotycznej. Na terenie „Polany Grochowskiej" stwierdzono szereg gatunków roślin naczyniowych objętych w Polsce ochroną prawną.

 

Użytek ekologiczny „Mokradła Boguszyckie"

Rok utworzenia: 29.11.2004

Powierzchnia: łącznie 36,30ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 0,00 ha

Leśnictwo: w zasięgu leśnictwa Sokołowice

Celem powołania użytku ekologicznego jest ochrona cennych gatunków flory i fauny. Obszar ten zawiera się w projektowanym Specjalnym Obszarze Ochrony siedlisk Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego PLH020091.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy o wzmocnionej funkcji społecznej w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska - DIALOG SPOŁECZNY

Lasy o wzmocnionej funkcji społecznej w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska - DIALOG SPOŁECZNY

W ramach prowadzonego dialogu społecznego nadleśnictwo zorganizowało 15 września 2022 r. spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Zawoni.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, środowisko naukowe, leśnicy oraz wielu mieszkańców zainteresowanych tematyką spotkania.

Nadleśniczy Paweł Górski witając wszystkich uczestników spotkania podkreślił, że wszyscy zainteresowani leśnictwem i zarządzaniem lasami podkreślają znaczenie 3 funkcji pełnionych przez las (przyrodniczej, społecznej i gospodarczej), a także potrzebę racjonalnej partycypacji społecznej w prowadzeniu gospodarki leśnej – przede wszystkim we współpracy z lokalnymi samorządami i innymi interesariuszami.

Prezentacja „Wytycznych do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej …” oraz przedstawione propozycje wyznaczenia takich obszarów na terenie naszego nadleśnictwa przedstawiona przez Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu p. Janusza Bańkowskiego stała się podstawą do rozpoczęcia ożywionej dyskusji, wymiany doświadczeń, zadawania pytań i przedstawiania swoich propozycji.

Podsumowują spotkanie nadleśniczy podziękował za przekazanie cennych informacji i własnych doświadczeń. Zwrócił także uwagę na rosnące znaczenie lasów na terenach zurbanizowanych, które rodzi potrzebę odpowiedniego kształtowania i modyfikowania sposobu gospodarowania zasobami leśnymi. Wymaga to nie tylko rozległej wiedzy i doświadczenia, ale przede wszystkim nieschematycznego podejścia do lasu, aby wypracować racjonalny kompromis pomiędzy wszystkimi funkcjami lasu.

 

Prezentacje, notatka ze spotkania oraz wykaz propozycji dot. lasów o zwiększonej funkcji społecznej znajdują się poniżej: