Wydawca treści
Użytki ekologiczne
Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.
W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa Oleśnica Śląska zostało powołanych sześć użytków ekologicznych: „Las Boguszycki", „Leśne Stawki koło Goszcza", „Mokradła Boguszyckie" „Olsy Spalickie", „Olsy Sokołowickie" i „Polana Grochowska".
Użytek ekologiczny „Las Boguszycki"
Rok utworzenia: 24.01.2007
Powierzchnia: łącznie 70,27 ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 70,17 ha
Leśnictwo: Miodary
Celem powołania użytku ekologicznego jest ochrona cennych gatunków flory i fauny. Obszar ten zawiera się w projektowanym specjalnym obszarze ochrony siedlisk „Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego" PLH020091.
Użytek ekologiczny „Leśne Stawki koło Goszcza"
Rok utworzenia: 03.01.1995
Powierzchnia: łącznie 55,31 ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 40,03 ha
Leśnictwo: Twardogóra
Celem ochrony jest zachowanie pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typu środowiska. Przedmiotem ochrony są zespoły chronionych gatunków batracho- i herpetofauny (płazów i gadów) oraz naturalne zespoły roślinne cieków i zbiorników wodnych. Obszar ten zawiera się w projektowanym specjalnym obszarze ochrony siedlisk „Leśne Stawki koło Goszcza" PLH020101.
Użytek ekologiczny „Olsy Spalickie"
Rok utworzenia: 24.03.2005
Powierzchnia: łącznie 4,95 ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 4,89 ha
Leśnictwo: Sokołowice
Celem ustanowienia użytku ekologicznego jest ochrona cennych przyrodniczo gatunków flory i fauny. Obszar ten zawiera się w projektowanym specjalnym obszarze ochrony siedlisk „Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego" PLH020091.
Użytek ekologiczny „Olsy Sokołowickie"
Rok utworzenia: 24.03.2005
Powierzchnia: łącznie 86,10 ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 77,98 ha
Leśnictwo: Sokołowice
Celem ustanowienia użytku ekologicznego jest ochrona cennych przyrodniczo gatunków flory i fauny. Obszar ten zawiera się w projektowanym specjalnym obszarze ochrony siedlisk „Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego" PLH020091.
Użytek ekologiczny „Polana Grochowska"
Rok utworzenia: 30.03.2007
Powierzchnia: łącznie 54,33 ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 52,69 ha
Leśnictwo: Grochowo
Celem ustanowienia użytku ekologicznego jest ochrona cennych przyrodniczo gatunków flory. Ze względu na specyficzne warunki ekologiczne, a zwłaszcza stosunki wodne, teren pełni rolę lokalnej ostoi różnorodności biotycznej. Na terenie „Polany Grochowskiej" stwierdzono szereg gatunków roślin naczyniowych objętych w Polsce ochroną prawną.
Użytek ekologiczny „Mokradła Boguszyckie"
Rok utworzenia: 29.11.2004
Powierzchnia: łącznie 36,30ha, w tym w zarządzie nadleśnictwa 0,00 ha
Leśnictwo: w zasięgu leśnictwa Sokołowice
Celem powołania użytku ekologicznego jest ochrona cennych gatunków flory i fauny. Obszar ten zawiera się w projektowanym Specjalnym Obszarze Ochrony siedlisk Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego PLH020091.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Obiekty edukacyjne
Obiekty edukacyjne
Na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajdują się cztery ścieżki przyrodniczo – edukacyjne, utworzone głownie z myślą o przedszkolakach i dzieciach szkół podstawowych i gimnazjum.
Ścieżka przyrodnicza w Borowej
Ścieżka przyrodnicza w Borowej położona jest między stawami i prowadzi starymi groblami i drogami leśnymi obsadzonymi licznymi drzewami o charakterze pomnikowym. Ścieżka została przygotowana przez Polskie Towarzystwo Przyrody „Pro Natura". Podzielona jest na 11 odcinków tematycznych:
- Brzeg lasu
- Las
- Stawy rybne
- Starodrzew liściasty
- Bory
- Potok Topór
- Dąbrowa
- Ols
- Śródleśne polanki
- Punkt widokowy – rzeczka Oleśniczka
- Stara grobla
Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie "Torfowisko koło Grabowna"
Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie "Torfowisko koło Grabowna". Udostępniona do zwiedzania jest część północna rezerwatu na powierzchni 1,40 ha. Ścieżka prowadzi skrajem rezerwatu, na której znajduje się 6 przystanków opisujących fragmenty rezerwatu:
- Las mieszany. Ekoton, strefy przejściowe.
- Trawy i turzyce.
- Zarośla łozowe.
- Torfowce w brzezince.
- Rośliny wodne.
- Okresowy przepływ wody.
Ścieżka dydaktyczna "Dąbrówka"
Ścieżka dydaktyczna przy Kąciku Edukacyjnym "Dąbrówka"położona jest na Wzgórzach Twardogórskich. Całkowita długość ścieżki wynosi 1,8 km. Częściowo pokrywa się ona z czerwonym szlakiem rowerowym biegnącym z Twardogóra. Ścieżka została zaprojektowana w postaci koła z dojściem do przystanku nr 7, wzdłuż istniejących dróg i ścieżek leśnych.
- Odnowienie naturalne buka.
- Drzewostany nasienne.
- Jak choruje las?
- Budowa pionowa drzewostanu.
- Grób leśnika.
- Wodopój dla zwierzyny leśnej.
- Dokarmianie zwierzyny.
- Młode pokolenie drzew.
- Skąd leśnik wie gdzie jest?
- Sposoby zagospodarowania lasu.
- Martwe drzewo.
Ścieżka edukacyjna "Storczyk"
Ścieżka edukacyjna "Storczyk"położona jest na Wzgórzach Trzebnickich. Długość ścieżki wynosi 5 km. Częściowo przebiega ona przez teren szkółki leśnej. Szczególnie polecaną formą edukacji są wycieczki rowerowe. Czas potrzebny na przejazd trasy wynosi około 1,5 godziny.
-
Leśna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.
- Co to jest przebudowa drzewostanu.
- Budowa warstwowa lasu.
- Użytkowanie lasu.
- Wawrzynek wilczełyko, daglezja zielona.
- Śródleśna łąka.
- Fazy życia lasu.
- Dąb szypułkowy.
- Bagno-teren podmokły.
- Storczyki.
- Od nasionka do drzewa.
- Szkółka leśna.
- Drogi turysto!. Kącik edukacyjny "Storczyk".