Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Łukasz Janik: 609 482 681

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Retencja w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska

Retencja w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska

22 kwietnia 2022 roku w Twardogórze uroczyście otworzyliśmy obiekty retencyjne, które znajdują się na terenie lasów Nadleśnictwa Oleśnica Śląska. Nazwa projektu: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - mała retencja nizinna oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”.

Leśnicy w Lasach Państwowych od ponad 20 lat realizują działania związane z retencją wodną. W tym czasie, w lasach, powstało prawie 15 tys. różnorodnych obiektów, które retencjonują ponad 50 mln m3 wody. Dzisiaj wzbogacamy lasy o kolejne 31 obiektów, które powstały dzięki zaangażowaniu Pracowników Nadleśnictwa Oleśnica – i to od momentu pomysłu, wizji, projektowania, nadzoru, czy też rozliczenia finansowego tej skomplikowanej inwestycji. Dziękuję Wam serdecznie za dobrą pracę, a także za wsparcie pracowników Regionalnej Dyrekcji LP we Wrocławiu – podkreśla Paweł Górski Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.

Projekt Małej Retencji Nizinnej realizowanej w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska to 31 obiektów retencyjnych, retencjonujących prawie 63 tys. m3 wody.

Koszt realizacji projektu to ponad 3 mln zł, z czego dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło 85%.

Koordynatorem projektu było Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w Warszawie.

Obiekty retencyjne spełniają przede wszystkim funkcje przyrodnicze np. zwiększają różnorodność przyrodniczą, czy też zwiększają odporność lasu na zmiany klimatyczne.

Ale ważne są również aspekty społeczne: zmniejszanie zagrożenia powodziowego, minimalizowanie skutków suszy, czy też wykorzystanie tych zbiorników wodnych do celów przeciwpożarowych. Obiekty retencyjne powstały na terenie Gmin: Dobroszyce, Zawonia i Twardogóra.

Specyfiką naszych obiektów jest również aspekt historyczny i edukacyjny. Przywracamy pamięć historyczną obiektów, które przed II WŚ świetnie funkcjonowały np. Tartaczek, Złotowskie Młyny, gdzie przed 100 laty z ówczesnego Breslau przyjeżdżały wozy konne przywożąc gości do urokliwie położonej karczmy z daniami z dziczyzny. Niestety obiekty te zostały zniszczone przez żołnierzy sowieckich, a to co nie zostało wtedy zniszczone, zostało nadszarpnięte zębem czasu i obojętności.

Przywracanie tych obiektów Dla Lasu i Dla Ludzi to również olbrzymie koszty, w skali LP to prawie miliard złotych. Nie udałoby się nam zrealizować tych projektów, gdyby nie wsparcie finansowe Wspólnoty Europejskiej.

Podczas otwarcia chętni mogli zapoznać się z wystawą prezentującą nasze obiekty retencyjne, ale była również możliwość poznania ich na żywo.  Zaproszeni goście uwiecznili ten moment poprzez umieszczenie swojego podpisu na drewnianych liściach, które stworzyły dużo drzewo(zdjęcia). A symbolicznym „przecięciem wstęgi” było wspólne posadzenie drzew.

 

Lokalizacja:

1 Staw przy Polanie Grochowskiej        Grochowo https://maps.app.goo.gl/wwqEL2NUR9ujc6tS7

2 Staw za Polaną Grochowską               Grochowo https://maps.app.goo.gl/dogfMsWv6hHMo7us6  

3 Staw Długi                                          Zalesie  https://maps.app.goo.gl/PrEHa7hegTkGi9xw8 

4 Staw Złotowskie Młyny                     Zalesie https://maps.app.goo.gl/7W3uMaXCHtu314gg7             

5 Staw Sosnowy                                    Zamek Myśl.  https://maps.app.goo.gl/bhkBSo8MPHY2gdbt8

6 Staw na Potoku                                   Dąbrowa https://goo.gl/maps/MZMfjUQdsZpLJntz8

7 Staw w Goszczu                                 Goszcz https://maps.app.goo.gl/EzJqMTzjLENCtSvPA

8 Staw Nowy                                         Gola Wielka   https://maps.app.goo.gl/iRNPAv8V6jD5MmFr6             

9 Staw Skrzypowy                                Gola Wielka  https://maps.app.goo.gl/B4MYbRqnAYk2Mzy67  

10 Staw Kasztanowy                            Gola Wielka https://maps.app.goo.gl/W3rWnmsrMzApyKad7

11 Staw przy Piaskowym Moście         Gola Wielka  https://maps.app.goo.gl/HCUoFzHp73FF4mPA9

12 Staw przy Moście Piecha Dolny      Gola Wielka  https://maps.app.goo.gl/NQFdPqHHiobJitxA7

13 Staw przy Moście Piecha Górny      Gola Wielka  https://maps.app.goo.gl/NQFdPqHHiobJitxA7  

14 Staw Tartaczek                                Twardogóra    https://maps.app.goo.gl/PU4XjJEQLyrCKc626   

15 Staw Suchy                                           Twardogóra    https://maps.app.goo.gl/3FYCn7ZjaLT9UpKG7