Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wsparcie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska dla drogi w Dąbrowie

Wsparcie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska dla drogi w Dąbrowie

15 lipca 2022 roku Nadleśniczy Paweł Górski w imieniu p.o. Józefa Kubicy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych przekazał kwotę 708000,00 zł dla Gminy Twardogóra.

Na realizację wspólnego przedsięwzięcia publicznego "Remont drogi gminnej nr 120292 D w miejscowości Dąbrowa gmina Twardogóra". Lasy Państwowe przekazały wsparcie finansowe w ramach Funduszu Leśnego.

Trójstronne spotkanie było okazją do omówienia założeń realizowanej inwestycji, która finansowana jest dodatkowo ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz przez samorząd Województwa Dolnośląskiego.

W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Czuliński Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra, Jarosław Obremski Wojewoda Dolnośląski, Bogusław Noga Naczelnik Wydziału Infrastruktury Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Paweł Górski Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska wraz z Barbarą Górską  Starszym Specjalistą SL ds. Stanu Posiadania oraz Tomaszem Taciakiem Leśniczym Leśnictwa Gola Wielka.

Życzymy samych sukcesów Gminie Twardogóra!