Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystości w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska

Uroczystości w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska

Uroczyste pożegnanie pracowników Nadleśnictwa Oleśnica Śląska odchodzących na zasłużoną emeryturę.

28 lipca br. w sali konferencyjnej nadleśnictwa odbyło się tradycyjne pożegnanie pracowników przechodzących na emeryturę. Szczęśliwymi emerytami zostali:

  • wieloletni Zastępca Nadleśniczego Pan Henryk Bössler, który związany jest z naszym nadleśnictwem od 1986r. Pracę rozpoczynał jako drwal leśny, podleśniczy, leśniczy oraz St. Specjalista ds. Użytkowania Lasu. Od 1 września 2010 r. był Zastępcą Nadleśniczego ds. użytkowania lasu.

  • Leśniczy Leśnictwa Zbytowa Pan Czesław Wiśniewski, który był leśniczym w „swoim leśnictwie” od 1 czerwca 1993r.

Serdecznie dziękujemy za wieloletnią  pracę, za ogromne zaangażowanie i profesjonalizm. Dzięki swej pracowitości i skromności byliście i będziecie dla pozostałych pracowników naszego nadleśnictwa wzorem do naśladowania. Niech w tej dalszej „życiowej podróży” towarzyszą Wam słowa, mówiące o tym, że  „najpiękniejsze jest to, co przed nami”.

A że przyroda nie lubi pustki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska Pan Paweł Górski, powołał na stanowisko Zastępcy Nadleśniczego ds. Użytkowania Lasu Pana Piotra Gorzelaka, który pracuje w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska od 1997r. kolejno jako podleśniczy, leśniczy oraz St. Specjalista ds. Hodowli i Ochrony Lasu.

Na stanowisko Leśniczego Leśnictwa Zbytowa, powołano dotychczasowego podleśniczego tego leśnictwa Pana Tomasza Kalińskiego, który pracuje w naszym nadleśnictwie od 1990r. i w leśnictwie Zbytowa przepracował 32 lata.  

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Darz Bór - Koleżanki i Koledzy z Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.