Wydawca treści Wydawca treści

Park krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Park Krajobrazowy "Dolina Baryczy"
Rok utworzenia: 03.06.1996
Powierzchnia: 1101,12 ha (w granicach Nadleśnictwa Oleśnica Śląska)
Leśnictwo: Drożęcin, Goszcz

Organem zarządzającym jest Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych oddział Wrocław. Wokół parku nie utworzono otuliny. Na dzień 01.01.2013 r. nie opracowano planu ochrony dla Parku.

Celem powołania Parku było zachowanie doliny rzeki Baryczy wraz z łąkami, starorzeczami i terenami podmokłymi oraz zachowanie stawów i innych zbiorników wodnych, będących siedliskami chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Powierzchnia parku wynosi 87040 ha, z czego większość znajduje się w województwie dolnośląskim, w obrębie gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz, Prusice, Twardogóra, Trzebnica i Żmigród. Na terenie województwa wielkopolskiego leży 17 000 ha w gminach: Odolanów, Przygodzice i Sośnie. Na gruntach w zarządzie nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajduje się 1101,12 ha.

Większa część Parku położona jest we wschodniej części Obniżenia Milicko-Głogowskiego, w środkowym biegu rzeki Baryczy. W granicach Parku znalazły się także najcenniejsze obszary Kotliny Milicko-Odolanowskiej oraz Żmigrodzkiej, zwane potocznie doliną Baryczy. Lasy zajmują około 40% powierzchni i reprezentują większość zbiorowisk leśnych (od borów chrobotkowych, poprzez buczyny niżowe i grądy, po łęgi). Do szczególnie cennych gatunków stwierdzonych na terenie parku są stanowiska salwinii pływającej Salvinia natans, kukułki krwistej Dactylorhiza incarnata, nasięźrzała pospolitego Ophioglossum vulgatum i grzybieńczyka wodnego Nymphoides peltata. Faunę reprezentuje szereg gatunków owadów, ryb, płazów i gadów, ptaków i ssaków, z czego ptaki są największym bogactwem Parku (źródło: serwis Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystości w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska

Uroczystości w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska

Uroczyste pożegnanie pracowników Nadleśnictwa Oleśnica Śląska odchodzących na zasłużoną emeryturę.

28 lipca br. w sali konferencyjnej nadleśnictwa odbyło się tradycyjne pożegnanie pracowników przechodzących na emeryturę. Szczęśliwymi emerytami zostali:

  • wieloletni Zastępca Nadleśniczego Pan Henryk Bössler, który związany jest z naszym nadleśnictwem od 1986r. Pracę rozpoczynał jako drwal leśny, podleśniczy, leśniczy oraz St. Specjalista ds. Użytkowania Lasu. Od 1 września 2010 r. był Zastępcą Nadleśniczego ds. użytkowania lasu.

  • Leśniczy Leśnictwa Zbytowa Pan Czesław Wiśniewski, który był leśniczym w „swoim leśnictwie” od 1 czerwca 1993r.

Serdecznie dziękujemy za wieloletnią  pracę, za ogromne zaangażowanie i profesjonalizm. Dzięki swej pracowitości i skromności byliście i będziecie dla pozostałych pracowników naszego nadleśnictwa wzorem do naśladowania. Niech w tej dalszej „życiowej podróży” towarzyszą Wam słowa, mówiące o tym, że  „najpiękniejsze jest to, co przed nami”.

A że przyroda nie lubi pustki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska Pan Paweł Górski, powołał na stanowisko Zastępcy Nadleśniczego ds. Użytkowania Lasu Pana Piotra Gorzelaka, który pracuje w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska od 1997r. kolejno jako podleśniczy, leśniczy oraz St. Specjalista ds. Hodowli i Ochrony Lasu.

Na stanowisko Leśniczego Leśnictwa Zbytowa, powołano dotychczasowego podleśniczego tego leśnictwa Pana Tomasza Kalińskiego, który pracuje w naszym nadleśnictwie od 1990r. i w leśnictwie Zbytowa przepracował 32 lata.  

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Darz Bór - Koleżanki i Koledzy z Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.