Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajduje się ponad 26 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także 1,3 tys. ha lasów prywatnych.

Struktura gospodarcza regionu w znacznej mierze zależy od występujących uwarunkowań geograficznych (rzeźba terenu), komunikacyjnych i odległości od aglomeracji miejskich. Region, na którego obszarze jest położone nadleśnictwo, jest regionem predysponowanym do rozwoju intensywnego rolnictwa. Wysokie bonitacje gleby, korzystne ukształtowanie terenu i odpowiednie warunki klimatyczne temu sprzyjają. Stąd większa część regionu zajęta jest (lub była) na uprawy rolne. Natomiast dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna, szczególnie obszarów otaczających miasto Wrocław, a także i terenów innych aglomeracji – Oleśnicy i Trzebnicy, wpłynęła na rozwój przemysłowy obszaru i lokalizację w jego zasięgu licznych zakładów przemysłowych. Ważne znaczenie posiada przy tym lokalizacja w regionie ważnych arterii komunikacyjnych. Struktura przemysłowa jest bardzo zróżnicowana – od małych zakładów rzemieślniczych zlokalizowanych w mniejszych ośrodkach miejskich, poprzez większe zakłady przemysłowe, przetwórcze i usługowe oraz wydobywcze, aż do dużych przedsiębiorstw produkcyjnych położonych w zasięgu miasta Wrocław. W gospodarczej strukturze regionu nie małe znaczenie odgrywa także zagospodarowanie rekreacyjno – turystyczne.

fot. M. Zieliński

Ponad połowa zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Oleśnica Śląska obejmuje monotonną Równinę Oleśnicką – żyzne zagłębie rolnicze o znakomitej lesistości. Główny trzon lasów Nadleśnictwa zlokalizowany jest na Wale Trzebnickim i fragmencie Doliny Baryczy, w krajobrazie na ogół falistym, o wysokiej, blisko 60% lesistości i znacznej różnorodności przyrodniczej. Pomimo intensywnego zagospodarowania regionu lasy Nadleśnictwa wykazują się wyróżniająco dobrym stanem zdrowotnym, mieszczą się w I-niskim stopniu uszkodzeń przemysłowych.

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska leży w V – Śląskiej oraz w niewielkiej części III – Wielkopolsko – Pomorskiej Krainy Przyrodniczo – Leśnej, w zasięgu wszystkich krajowych lasotwórczych gatunków drzew, na północnym skraju zasięgu świerka i jodły. Obecny stan lasów Nadleśnictwa to efekt XIX i XX-wiecznej gospodarki leśnej, zdominowanej przez ekonomię, która doprowadziła do powstania sztucznych monokultur iglastych na siedliskach borów i lasów mieszanych. W latach 90-tych  ubiegłego stulecia , w gospodarce leśnej wprowadzono proekologiczny model wielofunkcyjny, którego priorytetami jest wszechstronna ochrona i wzbogacenie środowiska naturalnego połączona z racjonalną gospodarką drewnem i udostępnieniem lasów społeczeństwu.

fot. M. Zieliński


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zasady korzystania z terenów leśnych i obiektów turystycznych na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.

Zasady korzystania z terenów leśnych i obiektów turystycznych na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.

Las

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 września 1991 r. o lasach  (Dz.U.2018.0.2129 t.j.) lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są ogólnodostępne dla ludności jednak z pewnymi ograniczeniami takimi jak np.:

  • objęte stałym zakazem wstępu:

  • uprawy leśne do 4 m wysokości,

  • powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,

  • ostoje zwierząt,

  • źródliska rzek i potoków,

  • obszary zagrożone erozją.

Nadleśniczy może również wprowadzić tzw. okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w sytuacji gdy:

  • wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub runa leśnego np. w wyniku czynników atmosferycznych, biotycznych i abiotycznych,

  • występuje duże zagrożenie pożarowe (wartość % wilgotności ścioły leśnej mierzona przez pięć kolejnych dni o godz. 9:00 wynosi poniżej 10%), informacje o bieżącym stanie zagrożenia pożarowego w lasach znajdują sięw zakładce informacje; zagrożenie pożarowe,

  • wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą lasu, ochroną lasu lub pozyskaniem i zrywką drewna.

  • oznakowano je zakazem lub ograniczeniem wstępu.

Szczegółowe informacje o okresowych zakazach wstępu dostępne są w siedzibie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska oraz zakładce aktualności na naszej stronie internetowej.

W lesie można biegać, wypoczywać, spacerować czy zbierać na użytek własny owoce runa leśnego, należy jednak pamiętać, że takie wejście do lasu i korzystanie z jego dobrodziejstw odbywa się na własną odpowiedzialność osoby korzystającej. Turysta – osoba przebywająca i korzystająca z terenów leśnych powinna mieć świadomość o zagrożeniach mogących nastąpić w lesie takich jak:

  • czynniki wynikające z natury siły wyższej (gołoledź, mróz, pożar, drzewa uszkodzone przez wiatr; pochylone lub złamane (wywroty, złomy, złamane konary i gałęzie,itp.), które mogą powodować różnego typu urazy ciała lub zagrozić życiu i zdrowiu człowieka,

  • ukąszenia powodowane przez owady (komary, kleszcze, pszczoły, szerszenie, osy, itp.), mogące powodować reakcje alergiczne od łagodnych po ostre oraz choroby zakaźne, itp.,

  • kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi, (np. ukąszenie kleszcza będącego nosicielem bakterii Borrelia sp., wirusa od kleszczowego zapalenia opon mózgowych, czy bakterii Anaplasma sp.),

  • niebezpieczeństwo powodowane na skutek dzikich zwierząt (żmija, wilk, lis, jeleń, dzik, itp.), np. ukąszenia, pogryzienia, złamania i inne urazy, itp.,

  • nierówności terenu (przeszkody naturalnie występujące w lesie, koleiny na drogach, doły, zapadliska, rumowiska i inne), mogące być jedną z przyczyn np. upadku, potknięcia, uderzenia, stłuczenia, złamania itp.,

  • przypadkowe zejście z wyznaczonych tras szlaków turystycznych lub zabłąkanie w dużych kompleksach leśnych itp., dlatego polecamy by przed planowaną wycieczką do lasu pobrać na swoje urządzenie mobilne- np. telefon, darmową aplikację mBDL (mobilnego Banku Danych o Lasach), która zawiera mapy tematyczne lasów oraz m.in. funkcje lokalizacji GPS i zapisu trasy dzięki którym z łatwością można określić swe położenie w terenie.

  • zagrożenia związane z agresją osób trzecich przebywających w lesie.

Przebywając w lesie i poruszając się po nim należy omijać miejsca gdzie wykonywane są:

  • prace gospodarcze,

  • prowadzone są zabiegi ograniczające gradacje szkodliwych owadów ( w tym wykonywane są np. opryski chemiczne),

  • odbywają się polowania,

  • oraz miejsca, które są oznaczone ograniczeniem wstępu lub zakazem wstępu.

Urządzenia i obiekty turystyczne

Na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska utworzono urządzenia i obiektów służące turystyce, rekreacji i edukacji. Zasady korzystania z tej infrastruktury określają regulaminy, które opracowaliśmy z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa osobom z nich korzystających.

 Zachęcamy Państwa do korzystania z dobrodziejstw lasu i udostępnianych obiektów. Prosimy przy tej okazji o zgłaszanie nam uwag dotyczących ich stanu (np. zgłaszanie usterek do Nadleśnictwa Oleśnica Śląska;  tel.: 71/ 314 00 01 lub 530 707 098 lub na adres e-mail: olesnica@wroclaw.lasy.gov.pl ).

 

Życzymy bezpiecznego i miłego wypoczynku

Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska

wraz z pracownikami