Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pilny Komunikat

Pilny Komunikat

Szanowni Państwo!


W związku z decyzjami organów państwa i zaleceniami służb sanitarnych odnośnie epidemii koronawirusa (SARS-CoV-2) odwołujemy zajęcia edukacyjne, spotkania, szkolenia, narady oraz zwracamy się z prośbą o ograniczenie osobistych wizyt w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska.
Część pracowników przechodzi na tryb pracy zdalnej, prosimy więc o załatwianie spraw mailowo (olesnica@wroclaw.lasy.gov.pl) lub telefonicznie (71 314 00 01).
Adresy mailowe oraz telefony kontaktowe do pracowników znajdują się na stronie internetowej Nadleśnictwa Oleśnica Śląska. Linki do kontaktów pracowników biura:
https://olesnica.wroclaw.lasy.gov.pl/nadlesnictwo 

W przypadku sprawy wymagającej osobistego pojawienia się w biurze nadleśnictwa, należy bezwzględnie umówić uprzednio wizytę, przedstawiając temat sprawy, a po przyjeździe do nadleśnictwa, prosimy o skorzystanie z zewnętrznego dzwonka przy drzwiach w celu poinformowania o swojej obecności - budynek biurowca będzie zamknięty, pomimo obecności dyżurującego pracownika.
Zalecenie obowiązuje do odwołania.

Jednocześnie informujemy, że od 16.03.2020 r. do 27.03.2020 r. sprzedaż detaliczna drewna w leśnictwach będzie się odbywać tylko po wcześniejszym umówieniu terminu z leśniczym. Powyższy termin może ulec przedłużeniu.
Bardzo prosimy o wyrozumiałość oraz stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, co pozwoli prowadzić skuteczną profilaktykę ochronną przeciw potencjalnym zagrożeniom zachorowania na koronawirusa.


Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.