Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

II Miejsce w zawodach wędkarskich

II Miejsce w zawodach wędkarskich

W dniu 24.06.2022 Nadleśnictwo Bardo Śląskie na stawie „ OWIESNO” Polski Związek Wędkarski Koło Bielawa/Okręg Wałbrzych odbyła się impreza pracownicza pod nazwą „ Spławikowe zawody wędkarskie o puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu”.

W zawodach wzięli udział pracownicy 14 jednostek z nadleśnictw: Międzylesie, Bardo Śląskie, Lwówek Śląski, Wołów, Głogów, Świeradów, Lądek Zdrój (emeryt), Przemków, Bystrzyca Kłodzka, Oborniki Śląskie, Oleśnica Śląska, Bolesławiec, Legnica, Wałbrzych (11 drużyn , 3 zawodników indywidualnie).

Zawody odbyły się na ogólnodostępnym zbiorniku wodnym administrowanym przez PZW Bielawa o statusie” NO KILL” – (Złów i wypuść), zapewniony był wstęp wolny dla kibiców, pasjonatów i sympatyków wędkarstwa. Impreza uzyskała pozytywną oceną od uczestników nagrodzona gromkimi brawami na zakończeniu, panował zdrowy dych współzawodnictwa.

Zwycięskie drużyny: 1 - Bardo Śląskie, 2 - Oleśnica Śląska, 3 - Legnica.

Skład drużyny Nadleśnictwa Oleśnica Śląska: Tomasz Stempin, Sylwester Chirowski oraz Jacek Kielesiński.

Najlepsi zawodnicy: 1 - Sylwester Chirowski – Oleśnica Śląska, 2 - Jacek Kuchciak - Bardo Śląskie, 3 - Jacek Dawid - Bardo Śląskie.

Łowca okazów - Lieger Paweł Nadleśnictwo Świeradów ( węgorz -62 cm).

Na zakończenie Nadleśniczy Nadleśnictwa Bardo Śląskie Pan Antoni Bańdura wręczył zwycięzcom w kategorii drużynowej i indywidualnej Puchary oraz nagrody rzeczowe w postaci wędzisk w ilości : ( indywidualnie szt.3 za zajecie 1,2,3 miejsca, drużynowo szt. 9 – 1 miejsce 3 szt. wędki, 2-miejsce 3 szt. wędki, 3 miejsce - 3 szt. wędki, dodatkowo wyróżniono wędkarza za połów najdłuższej ryby – 1 szt. wędka.) Organizację zawodów wędkarskich na rok 2023 przejmuje Nadleśnictwo Legnica.