Asset Publisher Asset Publisher

Park krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Park Krajobrazowy "Dolina Baryczy"
Rok utworzenia: 03.06.1996
Powierzchnia: 1101,12 ha (w granicach Nadleśnictwa Oleśnica Śląska)
Leśnictwo: Drożęcin, Goszcz

Organem zarządzającym jest Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych oddział Wrocław. Wokół parku nie utworzono otuliny. Na dzień 01.01.2013 r. nie opracowano planu ochrony dla Parku.

Celem powołania Parku było zachowanie doliny rzeki Baryczy wraz z łąkami, starorzeczami i terenami podmokłymi oraz zachowanie stawów i innych zbiorników wodnych, będących siedliskami chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Powierzchnia parku wynosi 87040 ha, z czego większość znajduje się w województwie dolnośląskim, w obrębie gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz, Prusice, Twardogóra, Trzebnica i Żmigród. Na terenie województwa wielkopolskiego leży 17 000 ha w gminach: Odolanów, Przygodzice i Sośnie. Na gruntach w zarządzie nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajduje się 1101,12 ha.

Większa część Parku położona jest we wschodniej części Obniżenia Milicko-Głogowskiego, w środkowym biegu rzeki Baryczy. W granicach Parku znalazły się także najcenniejsze obszary Kotliny Milicko-Odolanowskiej oraz Żmigrodzkiej, zwane potocznie doliną Baryczy. Lasy zajmują około 40% powierzchni i reprezentują większość zbiorowisk leśnych (od borów chrobotkowych, poprzez buczyny niżowe i grądy, po łęgi). Do szczególnie cennych gatunków stwierdzonych na terenie parku są stanowiska salwinii pływającej Salvinia natans, kukułki krwistej Dactylorhiza incarnata, nasięźrzała pospolitego Ophioglossum vulgatum i grzybieńczyka wodnego Nymphoides peltata. Faunę reprezentuje szereg gatunków owadów, ryb, płazów i gadów, ptaków i ssaków, z czego ptaki są największym bogactwem Parku (źródło: serwis Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych).


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wsparcie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska dla drogi w Dąbrowie

Wsparcie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska dla drogi w Dąbrowie

15 lipca 2022 roku Nadleśniczy Paweł Górski w imieniu p.o. Józefa Kubicy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych przekazał kwotę 708000,00 zł dla Gminy Twardogóra.

Na realizację wspólnego przedsięwzięcia publicznego "Remont drogi gminnej nr 120292 D w miejscowości Dąbrowa gmina Twardogóra". Lasy Państwowe przekazały wsparcie finansowe w ramach Funduszu Leśnego.

Trójstronne spotkanie było okazją do omówienia założeń realizowanej inwestycji, która finansowana jest dodatkowo ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz przez samorząd Województwa Dolnośląskiego.

W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Czuliński Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra, Jarosław Obremski Wojewoda Dolnośląski, Bogusław Noga Naczelnik Wydziału Infrastruktury Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Paweł Górski Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska wraz z Barbarą Górską  Starszym Specjalistą SL ds. Stanu Posiadania oraz Tomaszem Taciakiem Leśniczym Leśnictwa Gola Wielka.

Życzymy samych sukcesów Gminie Twardogóra!