Asset Publisher Asset Publisher

Park krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Park Krajobrazowy "Dolina Baryczy"
Rok utworzenia: 03.06.1996
Powierzchnia: 1101,12 ha (w granicach Nadleśnictwa Oleśnica Śląska)
Leśnictwo: Drożęcin, Goszcz

Organem zarządzającym jest Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych oddział Wrocław. Wokół parku nie utworzono otuliny. Na dzień 01.01.2013 r. nie opracowano planu ochrony dla Parku.

Celem powołania Parku było zachowanie doliny rzeki Baryczy wraz z łąkami, starorzeczami i terenami podmokłymi oraz zachowanie stawów i innych zbiorników wodnych, będących siedliskami chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Powierzchnia parku wynosi 87040 ha, z czego większość znajduje się w województwie dolnośląskim, w obrębie gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz, Prusice, Twardogóra, Trzebnica i Żmigród. Na terenie województwa wielkopolskiego leży 17 000 ha w gminach: Odolanów, Przygodzice i Sośnie. Na gruntach w zarządzie nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajduje się 1101,12 ha.

Większa część Parku położona jest we wschodniej części Obniżenia Milicko-Głogowskiego, w środkowym biegu rzeki Baryczy. W granicach Parku znalazły się także najcenniejsze obszary Kotliny Milicko-Odolanowskiej oraz Żmigrodzkiej, zwane potocznie doliną Baryczy. Lasy zajmują około 40% powierzchni i reprezentują większość zbiorowisk leśnych (od borów chrobotkowych, poprzez buczyny niżowe i grądy, po łęgi). Do szczególnie cennych gatunków stwierdzonych na terenie parku są stanowiska salwinii pływającej Salvinia natans, kukułki krwistej Dactylorhiza incarnata, nasięźrzała pospolitego Ophioglossum vulgatum i grzybieńczyka wodnego Nymphoides peltata. Faunę reprezentuje szereg gatunków owadów, ryb, płazów i gadów, ptaków i ssaków, z czego ptaki są największym bogactwem Parku (źródło: serwis Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych).


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nabycie gruntów leśnych i nieleśnych przez nadleśnictwo

Nabycie gruntów leśnych i nieleśnych przez nadleśnictwo

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska informuje, że jest zainteresowane nabyciem gruntów leśnych oraz gruntów nieleśnych przeznaczonych do zalesienia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Właścicieli gruntów znajdujących się w obszarze Nadleśnictwa Oleśnica Śląska, zainteresowanych zbyciem nieruchomości, prosimy o złożenie stosownej oferty do biura Nadleśnictwa.

Na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy można sprawdzić w zasięgu administracyjnym, którego Nadleśnictwa leży Państwa nieruchomość.

Dla ułatwienia udostępniamy poniżej do pobrania proponowany wzór takiej oferty
z minimum informacji, które na tym etapie są nam potrzebne.

 

Wymogi:


- przyleganie do gruntów pozostających w zarządzie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska,

- uregulowany stan prawny,

- brak sporów granicznych.

 

Więcej informacji uzyskają Państwo pod nr. tel.  530 707 098

lub drogą mailową olesnica@wroclaw.lasy.gov.pl