Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

1 miejsce jako FINALISTA Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.

1 miejsce jako FINALISTA Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.

Nowa siedziba Nadleśnictwa Oleśnica Śląska, podczas uroczystej Gali finałowej 22 września 2021 roku, jubileuszowego 25 Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.", zdobyła I miejsce w kategorii „Przestrzenie administracyjno-biurowe”.

Biuro nadleśnictwa powstawało w ramach realizowanego przez Lasy Państwowe projektu rozwojowego „Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z Naturą”. Siedzibę zaprojektowano i wykonano z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań architektonicznych, instalacji prośrodowiskowych oraz innowacyjnych technologii opartych na surowcu przyszłości – jakim jest drewno.

Dlatego nagroda, którą otrzymaliśmy to nie tylko promocja nadleśnictwa i Lasów Państwowych, ale także promocja drewna – surowca ekologicznego, przyjaznego środowisku, a dzięki prowadzonej przez leśników gospodarce leśnej, także surowca w pełni odnawialnego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji oraz tym, którzy oddawali głosy w plebiscycie internetowym.

Nadleśniczy i Pracownicy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska

.