O nadleśnictwie

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska jest jednym z trzydziestu trzech nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska świeże z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 59 lat, a przeciętna zasobność wynosi 245 m sześc./ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

RDLP we Wrocławiu posiada jeden z ważniejszych certyfikatów przyznawanych gospodarce leśnej: PEFC.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

W związku ze zmianami dotyczącymi nadzoru nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa informujemy, że wszelkie sprawy z tym związane prosimy zgłaszać do właściwych terytorialnie Starostw Powiatowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ratujemy pszczoły – łąka kwietna, ule i hotele dla owadów

Ratujemy pszczoły – łąka kwietna, ule i hotele dla owadów

 

 

Facelia, stokrotka, kolendra, aksamitka, kminek, malwy, ogórecznik, maki, słoneczniki, gryka czy chabry - takie rośliny wysieją 19 maja 2021 r. o godzinie 10:00 Nadleśnictwo Oleśnica Śląska oraz Gmina Miasto Oleśnica. Pomysł jest nowy, od kilku miesięcy trwały rozmowy odnośnie wspólnego projektu. I tak udało się go zrealizować, bo data 19 maja to nie przypadkowy termin, ponieważ w maju obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół, dlatego wspólnie chcieliśmy przyczynić się do ratowania pszczół za pomocą wysiania łąki kwietnej w Oleśnicy. Wybrano lokalizację: Parku Nad Stawami, skwerek przy ul. Spacerowej 6. Łąka kwietna będzie miała blisko 600,00 m2.

W tym dniu w ogrodzie Nadleśnictwa przy ul. Spacerowej 6, zostaną również postawione 3 drewniane ule, 2 hotele dla owadów oraz pamiątkowa tablica. Każdy kto będzie miał przyjemność wybrać się do przepięknego Parku Nad Stawami w Oleśnicy będzie mógł zobaczyć łąkę kwietną, ule oraz hotele. Dla zachowania Państwa bezpieczeństwa ule dla pszczół oraz hotele dla owadów będą umieszczone w bezpiecznej odległości od ścieżek, którymi przechadzając się spacerujący.

Pamiętajmy, że łąki kwietne dają wiele korzyści. Nie tylko pięknie pachną czy wspaniale wyglądają, ale przede wszystkim przyciągają owady i ptaki. Zapewniają bioróżnorodność w miastach i w lasach. Wiele hoteli dla owadów służy zakładaniu gniazd, np. pszczół samotnic i os samotnic. Owady, takie jak pszczoły, osy, biedronki, czy motyle wpływają korzystnie na florę w naszych ogrodach oraz w lesie. Zapylając kwiaty i niszcząc szkodniki ale również wpływają na rozwój kwiatów i drzew.

Prace przygotowawcze będa trwały od 5.05 do 19.05.2021r., za utrudnienia przepraszamy.