Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

 

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

 

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

 

W Nadleśnictwie Oleśnica Śląska odnowienia obejmują rocznie ok. 200 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.

 

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

 

Corocznie Nadleśnictwo Oleśnica Śląska pielęgnuje ok. 700 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

 

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 220 ha, czyszczenia późne – na 320 ha, trzebieże wczesne – na 600 ha, a trzebieże późne – na ok. 1200 ha.

 

Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.

 

Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja "Jesień21"

Akcja "Jesień21"

Akcja „Jesień 2021”

Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to priorytet rozpoczynającej się właśnie akcji Lasów Państwowych. W okresie grzybobrania Straż Leśna wzmoże patrole w terenie.

 

Jesień to wyjątkowy czas, kiedy chętnie i licznie odwiedzamy nasze lasy. Grzyby przede wszystkim, ale także żurawina, jarzębina, orzechy laskowe, bukiew, czarny bez oraz cały szereg innych darów lasu przyciągają coraz bardziej liczne grono miłośników dzikich smaków. Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi.

Dlatego Lasy Państwowe od 14 września do 8 października br. prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną „Jesień 2021”.

Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie,
czyli 4000 kontenerów morskich, po brzegi wypełnionych grzybami.  Ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł. Drugie tyle warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.

Akcja o kryptonimie „Jesień 2021”  ma charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział
ok. tysiąca strażników leśnych. Akcja ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania
z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie,
od osób przebywających na terenach leśnych, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. O wsparcie w akcji poproszona została Policja.

Polskie lasy są otwarte dla ludzi. Te w naszym zarządzie umożliwiają swobodne poruszanie się, m.in. w poszukiwaniu grzybów. Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Korzystanie z darów lasu jest jak najbardziej legalne, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego,  a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także  naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni na przykład zapuszczać się w młodniki do 4 m  wysokości.