Web Content Display Web Content Display

Certyfikaty

RDLP we Wrocławiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

FSC

Większość jednostek Lasów Państwowych ma przyznany certyfikat FSC. To skrót od angielskiej nazwy organizacji Forest Stewardship Council, założonej w 1993 r. w Meksyku. Celem jej działalności jest popularyzacja sposobu prowadzenia gospodarki leśnej na zasadach uwzględniających nie tylko aspekty ekonomiczne, ale również społeczne i przyrodnicze.

Warunkiem otrzymania certyfikatu jest prowadzenie gospodarki leśnej z uwzględnieniem wszystkich regulacji prawnych danego kraju oraz międzynarodowych traktatów i porozumień, których dany kraj jest sygnatariuszem. Obligatoryjne jest również spełnienie zasad i kryteriów przyznawania certyfikatu.

Proces certyfikacji opiera się na trzech głównych filarach. Są to:

  • standardy, które opisują prowadzenie gospodarki leśnej i procedury audytu badającego zgodność prowadzonej gospodarki z tymi standardami;
  • system kontroli pochodzenia produktu w każdej firmie przetwarzającej produkty leśne;
  • zasady użycia logo certyfikatu na produktach pochodzących z certyfikowanych lasów.

Logo FSC jest znakiem prawnie chronionym. Każde jego użycie wymaga autoryzacji. Posługiwanie się logo FSC przez jednostki Lasów Państwowych jest możliwe jedynie po pozytywnie odbytym procesie certyfikacyjnym, którego elementem jest audyt. Certyfikat przyznawany jest na okres pięciu lat. Później cała procedura jest powtarzana. Daje to gwarancję ciągłego utrzymywania wysokich standardów prowadzenia gospodarki leśnej.

Możliwość użycia logo certyfikatu pozwala klientowi wybierać produkty pochodzące z lasów certyfikowanych, a tym samym przyczyniać się do ochrony środowiska. Obecnie wielu renomowanych producentów wyrobów z drewna posługuje się logo FSC. Jeśli stan środowiska naturalnego nie jest komuś obojętny, warto zwracać na to uwagę przy wyborze produktu.

PEFC

Od 2003 r. w polskich lasach wdrażany jest alternatywny system certyfikacyjny – PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes – Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej). Jest to największy system certyfikacyjny w Europie, funkcjonujący od 1999 r. Inicjatorem procesu tworzenia krajowych standardów PEFC były Lasy Państwowe oraz Rada PEFC Polska, działająca obecnie przy Instytucie Badawczym Leśnictwa. Standardy te zostały akredytowane w październiku 2008 r.

Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych sami decydują, w którym systemie (FSC czy PEFC) będą chcieli poddać certyfikacji lasy swojej dyrekcji. Certyfikat PEFC otrzymały do tej pory dyrekcje w Olsztynie, Radomiu, Szczecinku, Szczecinie, Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Toruniu, Łodzi, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Numer certyfikatu to BVCPL/PEFCFM/13 ważny do 26.10.2024r

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy o wzmocnionej funkcji społecznej w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska - DIALOG SPOŁECZNY

Lasy o wzmocnionej funkcji społecznej w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska - DIALOG SPOŁECZNY

W ramach prowadzonego dialogu społecznego nadleśnictwo zorganizowało 15 września 2022 r. spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Zawoni.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, środowisko naukowe, leśnicy oraz wielu mieszkańców zainteresowanych tematyką spotkania.

Nadleśniczy Paweł Górski witając wszystkich uczestników spotkania podkreślił, że wszyscy zainteresowani leśnictwem i zarządzaniem lasami podkreślają znaczenie 3 funkcji pełnionych przez las (przyrodniczej, społecznej i gospodarczej), a także potrzebę racjonalnej partycypacji społecznej w prowadzeniu gospodarki leśnej – przede wszystkim we współpracy z lokalnymi samorządami i innymi interesariuszami.

Prezentacja „Wytycznych do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej …” oraz przedstawione propozycje wyznaczenia takich obszarów na terenie naszego nadleśnictwa przedstawiona przez Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu p. Janusza Bańkowskiego stała się podstawą do rozpoczęcia ożywionej dyskusji, wymiany doświadczeń, zadawania pytań i przedstawiania swoich propozycji.

Podsumowują spotkanie nadleśniczy podziękował za przekazanie cennych informacji i własnych doświadczeń. Zwrócił także uwagę na rosnące znaczenie lasów na terenach zurbanizowanych, które rodzi potrzebę odpowiedniego kształtowania i modyfikowania sposobu gospodarowania zasobami leśnymi. Wymaga to nie tylko rozległej wiedzy i doświadczenia, ale przede wszystkim nieschematycznego podejścia do lasu, aby wypracować racjonalny kompromis pomiędzy wszystkimi funkcjami lasu.

 

Prezentacje, notatka ze spotkania oraz wykaz propozycji dot. lasów o zwiększonej funkcji społecznej znajdują się poniżej: