Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Łukasz Janik: 609 482 681

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wspólne działania policjantów ze strażą leśną

Wspólne działania policjantów ze strażą leśną

Rozpoczął się sezon wysypu grzybów w lesie, zatem miłośników grzybobrania nie brakuje. Apelujemy o rozwagę podczas wypraw do lasu. Straż Leśna Nadleśnictwa Oleśnica Śląska oraz Oleśniccy policjanci w dniu wczorajszym prowadzili wspólne działania. Głównym tematem działań było przekazywanie wiedzy prewencyjnej na temat bezpieczeństwa podczas grzybobrania.

W dniu wczorajszym na terenach leśnych funkcjonariusze prowadzili wspólne działania prewencyjne. Działania mają na celu propagowanie szeroko rozumianego pojęcia bezpieczeństwa podczas grzybobrania oraz przestrzeganie przepisów obowiązujących w lasach. Podczas spotkań z osobami zbierającymi grzyby, mundurowi omawiali zasady bezpiecznego grzybiarza. Każda napotkana osoba otrzymała ulotkę informującą o najważniejszych zasadach obowiązujących podczas spacerów po lesie. Grzybiarze dostali również elementy odblaskowe.

W czasie grzybobrania zwracajmy szczególną uwagę na osoby w podeszłym wieku. Starajmy się zrobić wszystko, aby seniorzy w miarę możliwości nigdy samotnie nie wybierali się do lasu, zabierali naładowany telefon komórkowy i informowali, gdzie się wybierają. Idąc do lasu, ubierajmy się w wyraziste, jaskrawe kolory, a najlepiej zabierzmy ze sobą kamizelkę odblaskową.

Poniżej zamieszczamy kilka zasad, które pomogą bezpiecznie dotrzeć do domu.

Wychodząc do lasu, pamiętaj o tym, aby:

- powiadomić swoich bliskich o tym, że wychodzisz

- powiedzieć jaką trasą będziesz się poruszać

- poinformować o planowanej godzinie powrotu

- zabrać ze sobą w pełni naładowany telefon komórkowy, latarkę, która jest nieoceniona, gdy w lesie zastanie nas zmrok, jedzenie oraz picie, jeżeli chorujesz, to także leki

- ubrać się ciepło, adekwatnie do panującej pogody

- poruszać się ścieżkami, które znasz

- planować trasę tak, aby wyjść z lasu przed zmrokiem

- jeżeli nie możesz znaleźć drogi powrotnej, nie czekaj, zadzwoń pod numer alarmowy 112

- osoby starsze, które mają problemy ze zdrowiem, pod żadnym pozorem nie powinny wychodzić na leśne spacery same.

Pamiętajmy, zbieramy tylko te grzyby, co do których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne!