Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwat „Torfowisko koło Grabowna"
Rok utworzenia: 11.08.1980
Powierzchnia: 4,22 ha
Leśnictwo: Twardogóra

Nadzór nad rezerwatem sprawuje Regionalny Konserwator Przyrody we Wrocławiu. Wokół rezerwatu nie ustanowiono otuliny, nie zatwierdzono również planu ochrony.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie torfowiska o interesującej roślinności i stratygrafii. Rodzaj rezerwatu ustalono jako torfowiskowy (T). Ze względu na dominujący przedmiot ochrony rezerwat zalicza się do typu: florystycznego (PFI) i podtypu: roślin zielnych i krzewinek (rzk). Ze względu na główny typ ekosystemu rezerwat zalicza się do typu torfowiskowego (bagiennego) (ET) i podtypu torfowisk przejściowych (tp).

Na skutek postępującej przez lata naturalnej sukcesji charakterystyczna dla rezerwatu światłolubna flora torfowiskowa zaczęła zanikać. Jednoczesne zubożenie tego obiektu w wodę dodatkowo wpłynęło negatywnie na florę rezerwatu. W związku z powyższym, ze względu na zachodzące w rezerwacie niekorzystne zmiany w ekosystemach torfowiskowych, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu ustanowił zarządzeniem nr 25 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 28 października 2011 r w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu „Torfowisko koło Grabowna" zadania ochronne na okres 5 lat.

fot. M. Zieliński

Zadania ochronne obejmują:

  • identyfikację i ocenę istniejących i potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz sposoby eliminacji lub ograniczania tych zagrożeń i ich skutków;
  • opis sposobów ochrony czynnej ekosystemów, z podaniem rodzaju, rozmiaru i lokalizacji poszczególnych zadań.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rajd biegowo – pieszo – rowerowy twardogórskimi lasami

Rajd biegowo – pieszo – rowerowy twardogórskimi lasami

Do bardzo udanych należy uznać kolejną edycję rajdu organizowaną przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Twardogórze, który odbył się w gorące niedzielne popołudnie 15 sierpnia o godzinie 14.00.

Start i finał imprezy miały miejsca w „Harcówce” przy ul. Jagiełły. Najwięcej uczestników stanęło w części dla rowerzystów, która to grupa zgromadziła blisko 40 osób. Kilkanaście wystartowało w części nordic walking i biegu. Start tej drugiej grupy poprzedziła rozgrzewka prowadzona przez wykwalifikowaną instruktor Martę Żebrowską, która również poprowadziła kilku kilometrową trasę wspólnie z Dyrektorem GOSiRu.

Imprezę otworzył Burmistrz Paweł Czuliński w towarzystwie radnych Mateusza Szczepaniaka i Jerzego Chrzana oraz Dyrektora Jana Świerada, którzy w różnych formach czynnie uczestniczyli w całej imprezie. Rajd prowadzony był pięknymi lasami w okolicach Goli Wielkiej, między innymi w miejsca gdzie realizowany jest przez Nadleśnictwo Oleśnica Śląska projekt małej retencji wody. Inwestycja ta jak się okazuje nie tylko ma za zadanie gromadzenie wody w okolicach cieków wodnych ale w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju w regionie fauny i flory. Planowane są również wiaty i ławeczki dla turystów w najpiękniej położonych miejscach. O samym projekcie dużo informacji przekazywał na jednym z punktów pracownik nadleśnictwa Adrian Trzciński. Uczestnicy mogli zobaczyć ciekawe, bardzo rzadko dostępne i oglądane miejsca, między innymi siedzibę bobrów, wielką lipę zwaną Bajkową Staruszką, zbiorniki o różnej wielkości ale i zdarzyło się spotkanie z grupą łań.

Dużą atrakcją w końcówce rajdu były zawody przygotowane na strzelnicy przez klub FENIKS, którą wygrał Pan Krzysztof Kaźmierczak. Okazało się, że pod tak długim wysiłku niektórym uczestnikom trudno było trafić w samą tarczę. Zabawa była przednia.

Na mecie rajdu na uczestników czekał mini catering w formie kiełbaski z ogniska, pieczonych kartofli oraz chleba ze smalcem.

Dzień na „harcówce” zakończył się emisją kina plenerowego, filmu pt. „Dżentelmeni”.

Należy podkreślić świetną atmosferę całej imprezy, która promowała piękne okolice Twardogóry, a podziękowania za pomoc i podniesienie atrakcyjności należą się Nadleśnictwu Oleśnica Śląska oraz klubowi strzeleckiemu FENIKS.