Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwat „Torfowisko koło Grabowna"
Rok utworzenia: 11.08.1980
Powierzchnia: 4,22 ha
Leśnictwo: Twardogóra

Nadzór nad rezerwatem sprawuje Regionalny Konserwator Przyrody we Wrocławiu. Wokół rezerwatu nie ustanowiono otuliny, nie zatwierdzono również planu ochrony.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie torfowiska o interesującej roślinności i stratygrafii. Rodzaj rezerwatu ustalono jako torfowiskowy (T). Ze względu na dominujący przedmiot ochrony rezerwat zalicza się do typu: florystycznego (PFI) i podtypu: roślin zielnych i krzewinek (rzk). Ze względu na główny typ ekosystemu rezerwat zalicza się do typu torfowiskowego (bagiennego) (ET) i podtypu torfowisk przejściowych (tp).

Na skutek postępującej przez lata naturalnej sukcesji charakterystyczna dla rezerwatu światłolubna flora torfowiskowa zaczęła zanikać. Jednoczesne zubożenie tego obiektu w wodę dodatkowo wpłynęło negatywnie na florę rezerwatu. W związku z powyższym, ze względu na zachodzące w rezerwacie niekorzystne zmiany w ekosystemach torfowiskowych, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu ustanowił zarządzeniem nr 25 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 28 października 2011 r w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu „Torfowisko koło Grabowna" zadania ochronne na okres 5 lat.

fot. M. Zieliński

Zadania ochronne obejmują:

  • identyfikację i ocenę istniejących i potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz sposoby eliminacji lub ograniczania tych zagrożeń i ich skutków;
  • opis sposobów ochrony czynnej ekosystemów, z podaniem rodzaju, rozmiaru i lokalizacji poszczególnych zadań.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

II Miejsce w zawodach wędkarskich

II Miejsce w zawodach wędkarskich

W dniu 24.06.2022 Nadleśnictwo Bardo Śląskie na stawie „ OWIESNO” Polski Związek Wędkarski Koło Bielawa/Okręg Wałbrzych odbyła się impreza pracownicza pod nazwą „ Spławikowe zawody wędkarskie o puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu”.

W zawodach wzięli udział pracownicy 14 jednostek z nadleśnictw: Międzylesie, Bardo Śląskie, Lwówek Śląski, Wołów, Głogów, Świeradów, Lądek Zdrój (emeryt), Przemków, Bystrzyca Kłodzka, Oborniki Śląskie, Oleśnica Śląska, Bolesławiec, Legnica, Wałbrzych (11 drużyn , 3 zawodników indywidualnie).

Zawody odbyły się na ogólnodostępnym zbiorniku wodnym administrowanym przez PZW Bielawa o statusie” NO KILL” – (Złów i wypuść), zapewniony był wstęp wolny dla kibiców, pasjonatów i sympatyków wędkarstwa. Impreza uzyskała pozytywną oceną od uczestników nagrodzona gromkimi brawami na zakończeniu, panował zdrowy dych współzawodnictwa.

Zwycięskie drużyny: 1 - Bardo Śląskie, 2 - Oleśnica Śląska, 3 - Legnica.

Skład drużyny Nadleśnictwa Oleśnica Śląska: Tomasz Stempin, Sylwester Chirowski oraz Jacek Kielesiński.

Najlepsi zawodnicy: 1 - Sylwester Chirowski – Oleśnica Śląska, 2 - Jacek Kuchciak - Bardo Śląskie, 3 - Jacek Dawid - Bardo Śląskie.

Łowca okazów - Lieger Paweł Nadleśnictwo Świeradów ( węgorz -62 cm).

Na zakończenie Nadleśniczy Nadleśnictwa Bardo Śląskie Pan Antoni Bańdura wręczył zwycięzcom w kategorii drużynowej i indywidualnej Puchary oraz nagrody rzeczowe w postaci wędzisk w ilości : ( indywidualnie szt.3 za zajecie 1,2,3 miejsca, drużynowo szt. 9 – 1 miejsce 3 szt. wędki, 2-miejsce 3 szt. wędki, 3 miejsce - 3 szt. wędki, dodatkowo wyróżniono wędkarza za połów najdłuższej ryby – 1 szt. wędka.) Organizację zawodów wędkarskich na rok 2023 przejmuje Nadleśnictwo Legnica.