Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Na terenie gmin w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa Oleśnica Śląska znajduje się 65 pomników przyrody, z czego na gruntach w zarządzie nadleśnictwa występuje 28 z nich. Są to 24 pojedyncze okazy dębu szypułkowego, dwie grupy tego gatunku, a także pojedyncze okazy modrzewia japońskiego i buka zwyczajnego. Ponadto poza gruntami w zarządzie nadleśnictwa znajduje się 26 pojedynczych okazów dębu szypułkowego, dwie grupy tego gatunku, aleja złożona z 11 drzew w gminie Długołęka, oraz pojedyncze okazy buka zwyczajnego, tulipanowca amerykańskiego, cisa pospolitego, kasztanowca zwyczajnego, lipy drobnolistnej i wiązu górskiego. W gminie Twardogóra objęto ochroną w formie pomnika przyrody również dwa głazy narzutowe.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Co zrobić z choinką po świętach?

Co zrobić z choinką po świętach?

„Święta, święta i po świętach” – słychać zapewne w niejednym polskim domu. To właśnie wtedy pojawia się pewien problem. Choinkę, którą jeszcze niedawno ozdabialiśmy, teraz trzeba wyrzucić. Czy jest to na pewno jedyne rozwiązanie? Lasy Państwowe przypominają, że choinki po świętach można zagospodarować.

Nie wyrzucać ich po prostu na śmietnik, a wykorzystać do końca zgromadzoną w tych drzewach biomasę: rozdrabniając na zrębki do rozsypania pod roślinami, kompostując czy spalając w piecu. Świąteczne drzewka można również zasadzić, o ile kupiliśmy je w donicach.