Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Strukturę organizacyjną Nadleśnictwa stanowią: biuro nadleśnictwa oraz leśnictwa.

Nadleśniczy kieruje nadleśnictwem na zasadzie jednoosobowego kierownictwa, ponosi odpowiedzialność za całokształt działania nadleśnictwa a także reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz. W zakresie swojego działania odpowiada przed Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. W ramach powyższej odpowiedzialności nadleśniczy odpowiada również za wykonywanie całokształtu zadań w zakresie bezpieczeństwa i powszechnego obowiązku obrony oraz za ochronę informacji niejawnych, które są wytwarzane, przetwarzane, przekazywane albo przechowywane przez nadleśnictwo.

 

Zastępca Nadleśniczego ds. użytkowania lasu odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w zakresie utrzymania i powiększania zasobów leśnych, pozyskania drewna, choinek, a także sprzedaży tych produktów w stanie nie przerobionym. Kieruje działem gospodarki leśnej w zakresie swojego działania, pracą leśniczych będąc ich bezpośrednim przełożonym, oraz pośrednio podleśniczych.

 

Zastępca Nadleśniczego ds. zagospodarowania lasu odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, gospodarowania zwierzyną. Kieruje działem gospodarki leśnej w zakresie swojego działania, pracą leśniczego ds. szkółkarskich będąc ich bezpośrednim przełożonym. Opracowuje projekty przepisów wewnętrznych wydawanych przez nadleśniczego w zakresie swojego działania. Przygotowuje przetargi na usługi i dostawy w zakresie swojego działania wynikających ze stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Nadzoruje realizację zdań związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa (w zakresie powierzonym przez kierownika urzędu administracji publicznej). Prowadzi i nadzoruje całokształt zagadnień związanych z utrzymaniem spójności, funkcjonalności i bezpieczeństwa SILP w zakresie swojego działania.

 

Dział Gospodarki Leśnej kierowany jest przez zastępców nadleśniczego. Do zadań Działu należy prowadzenie całokształtu spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie: nasiennictwa, selekcji, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu w tym ochrony przeciwpożarowej, ochrony przyrody, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, użytkowania lasu jak również ochroną środowiska, edukacją leśną, oraz turystyką. Dział ten prowadzi też sprawy związane z organizacją i analizą sprzedaży drewna i użytków ubocznych oraz sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencji gruntów, udostępnianiem lasu oraz nadzorem nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa - w zakresie powierzonym przez Starostę, a ponadto przygotowuje dane do sporządzenia podatku leśnego, rolnego i nieruchomości w zakresie gruntów, przygotowuje materiały do zamówień publicznych w zakresie gospodarki leśnej, obsługuje LMN, opracowuje plany zalesień gruntów rolnych i prowadzi doradztwo w tym zakresie.

 

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje bezpośrednio leśniczy. Do zadań leśniczego należy całokształt spraw związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w leśnictwie, za którą ponosi pełną odpowiedzialność. Wykonuje również zadania związane z ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem, korzystając z uprawnień określonych w ustawie o lasach. Leśniczy odpowiada materialnie za powierzone mienie.

Leśniczy do spraw szkółkarskich kieruje bezpośrednio gospodarstwem szkółkarskim. Do zadań leśniczego szkółkarza należy całokształt spraw związanych z produkcją materiału sadzeniowego na potrzeby własne i na sprzedaż, za którą ponosi pełną odpowiedzialność materialną. Wykonuje również zadania związane z ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem, korzystając z uprawnień określonych w ustawie o lasach.

 

Inżynierowie nadzoru sprawują kontrolę prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska, w tym wydają zalecenia w trybie ustalonym przez Nadleśniczego oraz kontrolę prawidłowości planowania (tj. zgodności z planem urządzania lasu) czynności gospodarczych. Inżynierowie nadzoru ściśle współpracują z. zastępcami nadleśniczego. Realizują zadania z zakresu ochrony mienia i zwalczania szkodnictwa leśnego zgodnie z instrukcją ochrony lasów przed szkodnictwem leśnym. Inżynierowie nadzoru realizując zadania sprawują kontrolę prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie, w tym wydają zalecenia w trybie ustalonym przez nadleśniczego. Inżynierowie nadzoru ściśle współpracują z zastępcami nadleśniczego i ich działem w zakresie zadań związanych z gospodarką leśną. Inżynierowie nadzoru sprawują czynności kontrolne w biurze nadleśnictwa oraz zabezpieczają i nadzorują zasoby leśne i mienie Lasów Państwowych na terenie przydzielonych im Obrębów Leśnych.

 

Główny Księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo - ekonomicznego, analiz, fakturowania sprzedaży, sprawozdawczości oraz organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo - księgowych Nadleśnictwa. Do obowiązków głównego księgowego należy również terminowe egzekwowanie należności i regulowanie zobowiązań a także opracowanie projektów przepisów wewnętrznych wydawanych przez nadleśniczego, dotyczących prowadzenia rachunkowości. Przygotowuje przetargi na usługi i dostawy w zakresie swojego działania wynikających ze stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Główny księgowy kieruje Działem Finansowo - Księgowym, realizując zadania oraz korzystając z uprawnień zapewnia bieżącą pełną i poprawną ewidencję zdarzeń gospodarczo-finansowych stosownie do rozstrzygnięć w planie kont, rzetelną sprawozdawczość finansową a także egzekwowanie wewnątrz-branżowych i zewnętrznych należności a także realizację zobowiązań.

 

Dział Administracyjno - Gospodarczy kierowany jest przez sekretarza. Do zdań Działu należy prowadzenie całokształtu spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa: prowadzenie spraw związanych z sekretariatem nadleśnictwa, zaopatrzeniem, remontami, zakupami oraz budową środków trwałych infrastruktury nadleśnictwa, transportem, jego ewidencją, umowami dzierżaw i najmu mieszkań, budynków i budowli, podatkami lokalnymi, organizacją i realizacją zamówień publicznych, a także koordynacją spraw dotyczących instrukcji kancelaryjnej i archiwalnej oraz prowadzeniem spraw związanych z inwentaryzacją składników majątkowych nadleśnictwa. Przygotowuje materiały do przetargu na usługi i dostawy w zakresie swojego działania.

 

Specjalista ds. Pracowniczych prowadzi ogólne sprawy organizacyjno-prawne z zakresu działania Nadleśnictwa, sprawy związane z obsługą kadr, spraw socjalnych i szkolenia. Do zadań stanowiska ds. pracowniczych należy prowadzenie całokształtu spraw obronnych wynikających z ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony danych osobowych, informacji niejawnych. Specjalista ds. Pracowniczych realizując zadania prowadzi sprawy związane z obsługą kadr i spraw socjalnych nadleśnictwa.

 

Pracownik prowadzący powierzone zadania z zakresu BHP prowadzi całokształt zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy z zakresu gospodarki leśnej określonych w zarządzeniach Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz kodeksu pracy. Pracownik prowadzący powierzone zadania z zakresu BHP realizując zadania prowadzi całokształt zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Posterunek Straży Leśnej kierowany jest przez komendanta. Do zadań Posterunku w szczególności należy: prowadzenie spraw związanych z analizą stanu zagrożenia szkodnictwem leśnym, zapobieganiem, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i sporządzaniem sprawozdawczości w tym zakresie, nadzorowanie pracy podległych strażników leśnych, prowadzenie magazynu broni. Do obowiązków stanowiska należy wykonywanie ciągłej ochrony mienia Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wyrwij się z miasta do lasu dzięki czaswlas.pl

Wyrwij się z miasta do lasu dzięki czaswlas.pl

Ponad 17 tys. obiektów turystycznych Lasów Państwowych: miejsc biwakowania i kempingów, ośrodków wypoczynkowych i kwater, szlaków pieszych, rowerowych i konnych, a także parkingów, punktów widokowych i innych atrakcji we wszystkich zielonych zakątkach kraju można znaleźć w nowej odsłonie serwisu czaswlas.pl, leśnego przewodnika turystycznego.

Dzięki stworzonemu przez Lasy Państwowe serwisowi czaswlas.pl każdy może w prosty sposób zaplanować wypoczynek z przyjaciółmi lub rodziną na łonie natury w ulubionym zakątku Polski. – Jedną z trzech funkcji lasów jest udostępnianie ich społeczeństwu.

Nowa odsłona naszego serwisu turystycznego jest realizacją tej funkcji. Chcemy ułatwić Polakom - zamkniętym z powodu pandemii przez wiele miesięcy w domach - wyrwanie się z pełnych betonu, hałasu i smogu miast, by mogli odpocząć w bliskości przyrody korzystając z infrastruktury turystycznej, którą dla nich tworzymy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. - Liczymy też, że więcej osób doceni urodę polskich lasów i pracę dbających o nie leśników – dodaje.

W serwisie czaswlas.pl za pomocą prostej wyszukiwarki, zintegrowanej ze szczegółową mapą, można szybko i łatwo znaleźć, np:

• parkingi lub miejsca postoju, gdzie najwygodniej będzie zostawić samochód;

• szlaki turystyczne: piesze, rowerowe lub konne, które zapewnią po drodze najpiękniejsze widoki i najwięcej atrakcji;

• ścieżki edukacyjne lub historyczne, przejście którymi dostarczy także nieco wiedzy;

• punkty widokowe, które mogą być celem wyprawy;

• miejsca biwakowania lub wiaty turystyczne, które pozwolą po drodze nieco odpocząć, a często też rozpalić ognisko czy skorzystać z toalety.

Osoby planujące dłuższy pobyt w lesie mogą dzięki czaswlas.pl zapoznać się także z bazą noclegową Lasów Państwowych. Oferujemy setki miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, szkoleniowo-wypoczynkowych i kwaterach myśliwskich, a także pokoje gościnne. Miłośnicy nocowania pod gołym niebem mogą rozbić namiot na jednym z kilkunastu pół biwakowych, kempingów lub w wyznaczonych miejscach biwakowania.

Na stronach leśnego przewodnika turystycznego można dowiedzieć się o usytuowaniu obiektów, możliwościach dojazdu, rodzaju i standardzie usług, wyposażeniu oraz okolicznych atrakcjach turystycznych. Użytkownik może ocenić obiekt i podzielić się opinią z innymi użytkownikami serwisu.

Opisy ponad 17 tys. obiektów oraz ich zdjęcia są na bieżąco aktualizowane.

Dla osób, które lubią gotowe propozycje spędzenia czasu zostały przygotowane „Pomysły na wyprawy”. Są to plany weekendowych wypraw z wykorzystaniem obiektów dostępnych w portalu czaswlas.pl. Każda z wypraw została przygotowana z myślą o konkretnej grupie użytkowników, np. chcących spędzić czas aktywnie, interesujących się historią czy tych, którzy wolą skupić się na obserwacji przyrody.

W serwisie czaswlas.pl można znaleźć także porady, których przestrzeganie sprawi, że czas spędzony w lesie będzie bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla otaczającej nas przyrody. A ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą wybrać się do lasu, mogą posłuchać na czaswlas.pl jego odgłosów dzięki Leśnej strefie relaksu.