Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Strukturę organizacyjną Nadleśnictwa stanowią: biuro nadleśnictwa oraz leśnictwa.

Nadleśniczy kieruje nadleśnictwem na zasadzie jednoosobowego kierownictwa, ponosi odpowiedzialność za całokształt działania nadleśnictwa a także reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz. W zakresie swojego działania odpowiada przed Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. W ramach powyższej odpowiedzialności nadleśniczy odpowiada również za wykonywanie całokształtu zadań w zakresie bezpieczeństwa i powszechnego obowiązku obrony oraz za ochronę informacji niejawnych, które są wytwarzane, przetwarzane, przekazywane albo przechowywane przez nadleśnictwo.

 

Zastępca Nadleśniczego ds. użytkowania lasu odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w zakresie utrzymania i powiększania zasobów leśnych, pozyskania drewna, choinek, a także sprzedaży tych produktów w stanie nie przerobionym. Kieruje działem gospodarki leśnej w zakresie swojego działania, pracą leśniczych będąc ich bezpośrednim przełożonym, oraz pośrednio podleśniczych.

 

Zastępca Nadleśniczego ds. zagospodarowania lasu odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, gospodarowania zwierzyną. Kieruje działem gospodarki leśnej w zakresie swojego działania, pracą leśniczego ds. szkółkarskich będąc ich bezpośrednim przełożonym. Opracowuje projekty przepisów wewnętrznych wydawanych przez nadleśniczego w zakresie swojego działania. Przygotowuje przetargi na usługi i dostawy w zakresie swojego działania wynikających ze stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Nadzoruje realizację zdań związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa (w zakresie powierzonym przez kierownika urzędu administracji publicznej). Prowadzi i nadzoruje całokształt zagadnień związanych z utrzymaniem spójności, funkcjonalności i bezpieczeństwa SILP w zakresie swojego działania.

 

Dział Gospodarki Leśnej kierowany jest przez zastępców nadleśniczego. Do zadań Działu należy prowadzenie całokształtu spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie: nasiennictwa, selekcji, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu w tym ochrony przeciwpożarowej, ochrony przyrody, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, użytkowania lasu jak również ochroną środowiska, edukacją leśną, oraz turystyką. Dział ten prowadzi też sprawy związane z organizacją i analizą sprzedaży drewna i użytków ubocznych oraz sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencji gruntów, udostępnianiem lasu oraz nadzorem nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa - w zakresie powierzonym przez Starostę, a ponadto przygotowuje dane do sporządzenia podatku leśnego, rolnego i nieruchomości w zakresie gruntów, przygotowuje materiały do zamówień publicznych w zakresie gospodarki leśnej, obsługuje LMN, opracowuje plany zalesień gruntów rolnych i prowadzi doradztwo w tym zakresie.

 

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje bezpośrednio leśniczy. Do zadań leśniczego należy całokształt spraw związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w leśnictwie, za którą ponosi pełną odpowiedzialność. Wykonuje również zadania związane z ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem, korzystając z uprawnień określonych w ustawie o lasach. Leśniczy odpowiada materialnie za powierzone mienie.

Leśniczy do spraw szkółkarskich kieruje bezpośrednio gospodarstwem szkółkarskim. Do zadań leśniczego szkółkarza należy całokształt spraw związanych z produkcją materiału sadzeniowego na potrzeby własne i na sprzedaż, za którą ponosi pełną odpowiedzialność materialną. Wykonuje również zadania związane z ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem, korzystając z uprawnień określonych w ustawie o lasach.

 

Inżynierowie nadzoru sprawują kontrolę prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska, w tym wydają zalecenia w trybie ustalonym przez Nadleśniczego oraz kontrolę prawidłowości planowania (tj. zgodności z planem urządzania lasu) czynności gospodarczych. Inżynierowie nadzoru ściśle współpracują z. zastępcami nadleśniczego. Realizują zadania z zakresu ochrony mienia i zwalczania szkodnictwa leśnego zgodnie z instrukcją ochrony lasów przed szkodnictwem leśnym. Inżynierowie nadzoru realizując zadania sprawują kontrolę prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie, w tym wydają zalecenia w trybie ustalonym przez nadleśniczego. Inżynierowie nadzoru ściśle współpracują z zastępcami nadleśniczego i ich działem w zakresie zadań związanych z gospodarką leśną. Inżynierowie nadzoru sprawują czynności kontrolne w biurze nadleśnictwa oraz zabezpieczają i nadzorują zasoby leśne i mienie Lasów Państwowych na terenie przydzielonych im Obrębów Leśnych.

 

Główny Księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo - ekonomicznego, analiz, fakturowania sprzedaży, sprawozdawczości oraz organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo - księgowych Nadleśnictwa. Do obowiązków głównego księgowego należy również terminowe egzekwowanie należności i regulowanie zobowiązań a także opracowanie projektów przepisów wewnętrznych wydawanych przez nadleśniczego, dotyczących prowadzenia rachunkowości. Przygotowuje przetargi na usługi i dostawy w zakresie swojego działania wynikających ze stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Główny księgowy kieruje Działem Finansowo - Księgowym, realizując zadania oraz korzystając z uprawnień zapewnia bieżącą pełną i poprawną ewidencję zdarzeń gospodarczo-finansowych stosownie do rozstrzygnięć w planie kont, rzetelną sprawozdawczość finansową a także egzekwowanie wewnątrz-branżowych i zewnętrznych należności a także realizację zobowiązań.

 

Dział Administracyjno - Gospodarczy kierowany jest przez sekretarza. Do zdań Działu należy prowadzenie całokształtu spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa: prowadzenie spraw związanych z sekretariatem nadleśnictwa, zaopatrzeniem, remontami, zakupami oraz budową środków trwałych infrastruktury nadleśnictwa, transportem, jego ewidencją, umowami dzierżaw i najmu mieszkań, budynków i budowli, podatkami lokalnymi, organizacją i realizacją zamówień publicznych, a także koordynacją spraw dotyczących instrukcji kancelaryjnej i archiwalnej oraz prowadzeniem spraw związanych z inwentaryzacją składników majątkowych nadleśnictwa. Przygotowuje materiały do przetargu na usługi i dostawy w zakresie swojego działania.

 

Specjalista ds. Pracowniczych prowadzi ogólne sprawy organizacyjno-prawne z zakresu działania Nadleśnictwa, sprawy związane z obsługą kadr, spraw socjalnych i szkolenia. Do zadań stanowiska ds. pracowniczych należy prowadzenie całokształtu spraw obronnych wynikających z ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony danych osobowych, informacji niejawnych. Specjalista ds. Pracowniczych realizując zadania prowadzi sprawy związane z obsługą kadr i spraw socjalnych nadleśnictwa.

 

Pracownik prowadzący powierzone zadania z zakresu BHP prowadzi całokształt zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy z zakresu gospodarki leśnej określonych w zarządzeniach Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz kodeksu pracy. Pracownik prowadzący powierzone zadania z zakresu BHP realizując zadania prowadzi całokształt zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Posterunek Straży Leśnej kierowany jest przez komendanta. Do zadań Posterunku w szczególności należy: prowadzenie spraw związanych z analizą stanu zagrożenia szkodnictwem leśnym, zapobieganiem, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i sporządzaniem sprawozdawczości w tym zakresie, nadzorowanie pracy podległych strażników leśnych, prowadzenie magazynu broni. Do obowiązków stanowiska należy wykonywanie ciągłej ochrony mienia Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Budowa siedziby Nadleśnictwa Oleśnica Śląska

Budowa siedziby Nadleśnictwa Oleśnica Śląska

Budowa siedziby nadleśnictwa

Przedmiotem inwestycji jest budowa budynku biurowego wraz z budynkiem gospodarczo - garażowym, oraz niezbędnymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, masztem łączności i zagospodarowaniem terenu.

Budynek pełnił będzie funkcje administracyjno-gospodarcze. Znajdą się w nim biura i gabinety, przewidywane jest także przyjmowanie interesantów. Dodatkowo w budynku znajdą się specyficzne dla siedziby Nadleśnictwa funkcje, które wynikają wprost z charakteru pracy tej instytucji, takie jak: pomieszczenie straży leśnej, punkt alarmowo dyspozycyjny (PAD), sala narad, skład akt, zaplecze sanitarne dla całości obiektu.

Lokalizacja

Projektowany obiekt wybudowany będzie w Oleśnicy przy ul. Spacerowej na działce nr 88_46. Znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie obecnej siedziby Nadleśnictwa, tuż za budynkami mieszkalnymi w pobliżu terenów rekreacyjnych Oleśnicy.

Budynek będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Będzie wyposażony w windę osobową.

Przy budynku znajdzie się parking dla pracowników, interesantów, w tym również z miejscem dla niepełnosprawnych. Parking będzie posiadał ogólnodostępny punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Teren zostanie zagospodarowany zielenią, wykonany zostanie ogród deszczowy i instalacja do podlewania zgromadzoną wcześniej w zbiornikach wodą deszczową.

Czym dysponujemy, na jakim etapie jesteśmy.

Dysponujemy decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzją Burmistrza zezwalającą na usunięcie drzew rosnących na działce i na lokalizację zjazdu z drogi, decyzją Starosty zezwalającą na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej, warunkami przyłączeniowymi do sieci, projektem budowlanym i wykonawczym wraz z prawomocną decyzją o pozwoleniu na budowę.

Obecnie przygotowujemy przetarg w celu wyłonienia Wykonawcy robót budowlanych. Realizacja budowy zaplanowana jest na 2 lata, mamy nadzieję przeprowadzić się do nowej siedziby w II połowie przyszłego roku.

Przeznaczenie obiektu i program użytkowania

Obiekt stanowić ma siedzibę Nadleśnictwa Oleśnica Śląska. Budynek biurowy ma zapewnić pełnienie funkcji administracyjnych    i gospodarczych na rzecz gospodarki leśnej. Dodatkowo na działce wybudowane zostaną:

  • budynek gospodarczo- garażowy
  • maszt łączności radiokomuniacyjnej
  • parking dla pracowników i klient

Technologia

Budynek zaprojektowany jako energooszczędny w technologii modułowej drewnianej prefabrykowanej posadowionej na ciepłej płycie fundamentowej.

Forma architektoniczna

Budynek biurowy kompozycyjnie będzie złożony z kilku brył, których podział odwzorowywał będzie poszczególne pełnione przezeń funkcje. Dzięki temu zabiegowi budynek pomimo znacznej powierzchni użytkowej i kubatury wpisze się w otoczenie i nie będzie przytłaczał swoim gabarytem.

Na planie widać czytelny podział na części budynku. Na piętrze jedynie część obrysu zewnętrznego stanowić będzie zabudowaną strukturę, a dwie wyniesione bryły połączone będą tarasem.

Charakterystyczne parametry techniczne – budynek biurowy

Kondygnacje:      2 kondygnacje nadziemne, bez podpiwniczenia

Wysokość budynku:                         11,50 m

Długość budynku:                            34,00 m

Szerokość budynku                          33,22 m

Powierzchnia użytkowa:                1.102,45 m2

Kubatura:                                       6.099,40 m3

Charakterystyczne parametry techniczne – budynek gospodarczo-garażowy

Kondygnacje:      1 kondygnacja nadziemna, bez podpiwniczenia

Wysokość budynku:                           5,27 m

Długość budynku:                             16,00 m

Szerokość budynku                            6,50 m

Powierzchnia użytkowa:                    73,36 m2

Kubatura:                                         376,10 m3