Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

LEŚNICY URATOWALI MŁODEGO MYSZOŁOWA

LEŚNICY URATOWALI MŁODEGO MYSZOŁOWA

Wczoraj w godzinach popołudniowych podczas pracy Leśniczy Paweł Furgał oraz Podleśniczy Tobiasz Ostój URATOWALI MYSZOŁOWA ‼️

Sytuacja miała miejsce na terenie leśnictwa Strzelce został znaleziony młody ptak myszołowa. Ptak ten nie potrafił wzbić się w powietrze. Wraz z leśniczym Pawłem Furgałem podjęliśmy decyzje o przetransportowaniu go do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Złotówku.

Tam myszołowem zaopiekowali się pracownicy. Został nakarmiony i umieszczony w wolierze. Gdyby był zostawiony bez pomocy na pewno by nie przeżył - wyjaśnia podleśniczy Tobiasz Ostój, Nadleśnictwo Oleśnica Śląska.

LEŚNICY 👏 barwo za tak szybką reakcję, poświęcenie oraz zaangażowanie 🙂 DZIĘKUJEMY