O nadleśnictwie

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska jest jednym z trzydziestu trzech nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska świeże z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 59 lat, a przeciętna zasobność wynosi 245 m sześc./ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

RDLP we Wrocławiu posiada jeden z ważniejszych certyfikatów przyznawanych gospodarce leśnej: PEFC.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

W związku ze zmianami dotyczącymi nadzoru nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa informujemy, że wszelkie sprawy z tym związane prosimy zgłaszać do właściwych terytorialnie Starostw Powiatowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wsparcie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska dla drogi w Dąbrowie

Wsparcie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska dla drogi w Dąbrowie

15 lipca 2022 roku Nadleśniczy Paweł Górski w imieniu p.o. Józefa Kubicy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych przekazał kwotę 708000,00 zł dla Gminy Twardogóra.

Na realizację wspólnego przedsięwzięcia publicznego "Remont drogi gminnej nr 120292 D w miejscowości Dąbrowa gmina Twardogóra". Lasy Państwowe przekazały wsparcie finansowe w ramach Funduszu Leśnego.

Trójstronne spotkanie było okazją do omówienia założeń realizowanej inwestycji, która finansowana jest dodatkowo ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz przez samorząd Województwa Dolnośląskiego.

W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Czuliński Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra, Jarosław Obremski Wojewoda Dolnośląski, Bogusław Noga Naczelnik Wydziału Infrastruktury Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Paweł Górski Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska wraz z Barbarą Górską  Starszym Specjalistą SL ds. Stanu Posiadania oraz Tomaszem Taciakiem Leśniczym Leśnictwa Gola Wielka.

Życzymy samych sukcesów Gminie Twardogóra!